• Corona sonrası turizmde neler değişti?

  Corona sonrası turizmde neler değişti?

  Turizm, Coronavirus’den en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Türkiye’de de en fazla döviz girdisi sağlayan turizm konusunda belirsizlikler sürüyor.

  Turizm, Coronavirus’den en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Türkiye’de de en fazla döviz girdisi sağlayan turizm konusunda belirsizlikler sürüyor. Pek çok tedbirin alındığı sektörle ilgili deneyimimi paylaşmak istiyorum.

  Club Mega Saray, pandemi sonrası turizm konusunda örnek bir tesis niteliğinde. Ben de hafta sonu bu otelde, yeni turizm dönemine dair pek çok sorunun cevabını aradım.

  Club Mega Saray’da olmamızın asıl sebebi, turizm deneyimi yaşamak değildi. Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, 10 yılı aşkın süredir her ay İstanbul’da “Entellektüel Şamata” adıyla dostlar grubuyla bir araya geliyor. Çoğu işadamından oluşan bu gruba bir kaç yıldır beni de davet ediyorlar.

  Entellektüel Şamata buluşmalarında gündemle ilgili sohbetlerin yanı sıra söz ve saz fasılları da yer alıyor. Grup, yılda bir kere de Şahinler Holding bünyesindeki Antalya’daki Club Mega Saray Oteli’nde buluşuyor.

  Turizmde 130 yeni kural

  Bu yıl gruptaki arkadaşlar için buluşmanın ötesinde, pandemi sonrası turizm deneyimi yaşama şansımız da oldu. Turizm sektöründen pek çok temsilci ile bir araya geldik ve gündemdeki turizm sorunlarını tartışma şansı bulduk. En önemlisi de 130 yeni kural getirilen turizmde uygulamayı yerinde gördük, yaşadık.

  Yeni kurallara gelmeden önce, pandemi öncesi ve sonrası turizmdeki duruma dair bazı notlarımı paylaşmak istiyorum.

  . Turizm sektörü, bağlantılı olduğu sektörlerle birlikte 1 milyondan fazla kişiye sağladığı istihdam ile Türkiye ekonomisinde önemli bir yer tutuyor.

  Turizm, pandemi nedeniyle tarihin en ağır darbesini aldı!

  . Pandemi sürecinde konaklama alt sektörleri başta olmak üzere, ulaşım hizmeti sağlayıcıları, seyahat acenteleri ve tur operatörleri, turistik bölgelerde yer alan mağaza, çarşı ve pazarlar, gibi çok sayıda iş birimi olumsuz etkilendi.

  . Türkiye’yi ziyaret eden kişi sayısı 2019’da yüzde 14 yükselerek 52 milyona ulaşırken, turizm gelirleri yüzde 18 artarak 30 milyar dolara yükseldi. 2020’de hedef 58 milyon turist ve 40 milyar doların üzerinde turizm geliri bekleniyordu. Ama Coronavirus bütün beklentileri bitirdi.

  . 2020’nin ilk aylarında turizm sektörü çok olumlu bir seyir izledi. Ocak-Şubat 2020 döneminde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yıllık bazda yüzde 9,7 artarak 3,5 milyon kişi seviyesinde gerçekleşti. Ancak, Mart ayında koronavirüs salgınının hızla yayılmasıyla sektör olumsuz etkilenmeye başladı. 15 Mart’ta da bütün uçuşlar iptal edildi. Ondan sonra ikinci çeyrekte karantina nedeniyle kış uykusuna yattı. Ve turizm, tarihin en büyük darbesini aldı.

  . Dünya genelinde turizm endüstrisinin bu yıl 1 trilyon 200 milyar dolar kaybedeceği tahmin ediliyor.

  . Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, turizm sektöründe istihdamın 100 ila 120 milyon kişi azalabileceğini öngörüyor.

  Turizmde 3 senaryo

  Kemal Şahin’e göre 2020 yılında turizm endüstrisi için muhtemel 3 senaryo bulunuyor.

  1. Senaryo: Uluslararası seyahat kısıtlarının Temmuz ayı başlarında kaldırılacak, turist sayısının yıllık bazda yüzde 58 oranında azalacak.
  2. Senaryo: Sınırlamanın Eylül’de kaldırılırsa, turist sayısının kaybı yüzde 70’e ulaşacak.
  3. Senaryo: Önlemlerin yıl sonuna kalkması durumunda ise, 2020 genelinde turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 78 azalacak.

  Temmuz-Eylül döneminde iç turizm canlanabilir

  Şu anda Club Mega Saray’da durum: 19 Haziran da otel kapılarını misafirlerine açılmış. Açıldığı günden bugüne ağırlıklı yerli misafir olmak üzere az da olsa Almanya’dan ve Rusya’dan da turist gelmeye başlamış.

  Club Mega Saray kurulduğu 1992 yılından günden bugüne her yaştan 1 milyon turist ağırlamış. Misafirlerin yüzde 70’i tekrar gelen müşteriler. Bu sebeple, otelin durumunu çoğu merak ediyor. Zaten Mart öncesi yüzde 80 rezervasyon yapılmıştı. Ancak Coronavirus etkisiyle rezervasyonlar ya askıya alınmış, ya da iptal edilmiş. Eğer Almanya, seyahat uyarısını kaldırırsa, Ağustos başı itibariyle yoğun bir turist girişi bekleniyor.

  Otelde Almanya’dan gelmiş misafirlerle sohbet şansı buldum. Onlar riski göze alarak gelmişler. Almanya dönüşünde ya Corona testi yaptıracaklar ya da 15 gün karantinayı göze alacaklarını belirtiyorlar.

  Malum Belek, Türkiye’nin en fazla golf sahasına sahip turizm bölgesidir. Artık golf turizmine bir de tenis turizmi eklenmiş. Otelin bünyesinde oluşturulan Megasaray Tenis Akademisi’nin misafir ettiği sporcu sayısında bu dönemde ciddi bir artış olmuş. 43 tenis kortuna sahip akademide, Türk ve yabancı hocalarla çalışan öğrencilerin ve ailelerin ilgisi artmış durumda. Tenis, alternatif turizm açısından güzel bir örnek sayılabilir. Otelde şu an 400 kişi konaklıyor.

  Türkiye, bu yaz döneminde de spor turizmine yönelik yeni atılımlar yapabilir.

  Antalya yeni döneme hazırlanıyor

  . 2019 yılında Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısının bir önceki yıla oranla yüzde 18,3 artarak yaklaşık 15 milyon rakamına ulaşılmıştı.

  . Ziyaretçiler ilk 5 ülke sırasıyla; Rusya, Almanya, İngiltere, İsrail ve Polonya’dır. 2019’da en önemli pazar Rusya’dan Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38 oranında artış gerçekleşmişti. İkinci kaynak pazar Almanya’dan gelen ziyaretçi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18 oranında artmıştı.

  . Kemal Şahin’e göre, yeni dönemde de Antalya öncelikli olarak açılacak. Alman yatırımcıların Antalya’da 40 yakın oteli var. Haliyle, bu tercihte otel sahipliği önemli bir etken olabilir. Türkiye’ye turist gelmediği için TUI gibi birçok Alman tur operatörü de sıkıntıya düşme ihtimali, Antalya’yı avantajlı kılıyor.

  . Şu anda Belek’te bulunan 60 otelden ancak 5 tanesi yeni döneme hazırlanıp açılabildi. Önümüzdeki iki hafta içinde diğer otellerden bir kısmının da açılması bekleniyor.

  Otelde yeni turizm deneyimi

  Gerçekten de karantina rahatlığında birkaç gün yaşama şansı bulduk.

  Öncelikle otele girerken ateşimizi ölçmenin yanı sıra üç öğün yemek salonuna girerken de ateşimiz ölçüldü ve kapalı ortamlarda maske zorunluluğu uygulandı.

  Otele girişte çanta ve bavullar dezenfekte edilerek odalarımıza teslim edildi.

  Yemekler açık büfe olmasına rağmen, camlı bölmeler ardında tutulup, sizin istemeniz halinde, istediğiniz ölçüde servis ediliyor. Masaların da sosyal mesafe kuralına göre yerleştirildiğini hatırlatmak isterim. Haliyle bu durum hem servis eleman sayısı fazlalığı hem de maliyet artışı anlamına geldiğini bilmek gerekiyor.

  Bu durum müşteriler açısından daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Hem yemek seçmede daha titiz davranıyor müşteriler, hem de sağlıklı beslenme açısından daha doğru gıdalar almış oluyorlar.

  Sağlık tercihi her yerde!

  Dikkatimi çeken noktalardan biri de zencefil, zerdeçal, limon, sirke gibi bağışıklık artırıcı gıda talepleri de arttığını gözlemledim. Otelde buna uygun da hazırlık yapılmış.

  Turizmde topyekun açılım olması durumuna, gıda sanayi de kendisini bu güvenli ve güvenceli gıda taleplerine göre hazırlaması gerekiyor.

  Sosyal mesafe bahçedeki masalarda ve sahildeki şezlonglarda da uygulanıyor.

  Bütün bu yeni sağlık ve güvenlik standartları, TÜV SÜD sertifikasına bağlanmış durumda.

  Club Mega Saray, 121 dönüm arazi üzerine kurulmuş olmanın avantajıyla bu standartları rahat sunabiliyor. Her otelde bu standartları sağlamak zor olabilir.

  Şahsen, bu kadar kısa süre içinde Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığının belirlediği yeni standartlara herhangi bir otel ortamının hazırlanıp, elemanlarının eğitimini tamamlanacağını düşünmüyordum. Ancak bunun mümkün olduğunu gördüm.

  Tedbiri elden bırakmayın!

  Ben birkaç gün bir otel deneyimi yaşadım.

  Sonuçta hepimiz insanız ve bazı zaaflar gösterebiliriz. Müşteriler gittikleri otel ve restoranlardaki durumlara karşı duyarlı ve bilinçli olmaları gerekiyor. Aksi takdirde hem kendileri hem de işletmeleri içinden çıkılmaz bir hale getirebilecek durumlar yaşanabilir. Lütfen, tedbiri elden bırakmayın!

  Türkiye’nin turizm sektöründe büyük beklentileri var, turizm yatırımcıları da bu vizyona inanarak 100 milyarlarca dolar sermayeyi bu alana yatırmış. Bu geçiş dönemini iyi yönetmek için daha turizm sektörüne daha yoğun ilgi gösterilmesi gerekiyor. Umarım Coronavirus, ileriye yönelik atılımlar için bir fırsat da taşımış olur.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et