• Covid 19 vaka sayısı 1,5 milyon civarında

  Covid 19 vaka sayısı 1,5 milyon civarında

  Aile Hekimliği Sempozyumu’nda konuşan İSTAHED Başkanı Dr. Kutbettin Demir, sessiz seyreden vakalarla birlikte toplumumuzda bulaşıcılığın kaynağı olabilecek vaka sayısı 1,5 milyon civarında olduğunu açıkladı.

  İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) tarafından düzenlenen Aile Hekimliği Sempozyumu, online olarak başladı. Sempozyumla ilgili basın toplantısında konuşan İSTAHED Başkanı Dr. Kutbettin Demir, aktif vaka sayısında dünyada 7. Sırada olan Türkiye’nin pandeminin en güçlü dalgasıyla karşı karşıya olduğuunu belirterek, sessiz seyreden vakalarla birlikte toplumumuzda bulaşıcılığın kaynağı olabilecek vaka sayısının 1.5 milyon civarında olduğunu açıkladı.

  Hareketli nüfus içinde bu kadar pozitif vaka olmasının, başta yeni mutasyonların ve bunun sonucunda varyantların görülme olasılığını arttıracağını ve ciddi riskler oluşturacağını da vurgulayan Dr. Kutbettin Demir, vaka ve ciddi hasta sayılarının artmasıyla birlikte büyükşehirlerimizde, tedavi ihtiyacı karşılamayacak noktaya geldiğini hatırlattı.

  Ülkemizde inaktif aşı ile birlikte mRNA aşısı da sınırlı merkezde de olsa uygulanmaya başlandığını söyleyen Demir, “En çok uyguladığımız aşı olan Sinovac aşısının ikinci dozdan önce yeterli antikor cevabını oluşturmadığını biliyoruz. Bu yüzden iki doz aşı uygulanan vatandaşlarımızın oranını hızlı bir şekilde yüzde 50 oranına ulaştırmak temel önceliğimiz olmalıdır.” dedi.

  Şu ana kadar üllkemizde uygulanan aşıların yüzde 70’inden yani 12 milyondan fazlasının aile sağlığı merkezlerinde uygulandığını da belirten Demir, “Sağlık Bakanlığından beklentimiz aşı tedariği sorununun çözülmesi ve bununla beraber sadece aile sağlığı merkezlerinde değil tüm sağlık kurumlarında aşılamanın öncelikli konuma yükseltilmesidir” diyerek beklentilerini açıkladı.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et