• Demans Öngörülebilir mi?

  Demans Öngörülebilir mi?

  Demans olup olmayacağınızı tahmin edemezsiniz ancak araştırmacıların öngörücü faktörlerden birini keşfettiklerini gösteren işaretler var. Yeni araştırmaya göre, demans hastaları teşhislerinden 16 yıl önce artan ağrılar yaşadıklarını gösteriyor. Yapılan araştırma, demans ve hissedilen ağrılar arasındaki bağlantıyı uzun süre boyunca inceleyen ilk çalışma oldu.

  Ağrı ve Demans İlişkisi

  Yapılan araştırmaya göre demans ve kronik ağrı hem beyinde değişikliklere neden oluyor hem de kişinin akıl sağlığını etkileyebiliyor. Demansı olan pek çok kişide kronik ağrı olsa da kronik ağrının, demansın başlangıcına neden olup olmadığı veya bunu hızlandırıp hızlandırmadığı, demansın bir semptomu olup olmadığı veya her iki duruma da başka bir faktörün neden olduğu için demans ile ilişkili olduğu belirsizdir.

  Demans, gençlerde de görülmeye başladı

  Araştırmacılar ağrıyı birkaç farklı şekilde ölçütler. Bir katılımcının vücudunda ne kadar ağrı yaşadığı ve bir katılımcının ağrılarının günlük aktivitelerini ne kadar etkilediğini göstermesi.

  Kalp-Beyin Bağlantısı

  Demans ve sağlık sorunları arasında ilk kez bir bağlantı kurulmuyor. Yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi kardiyovasküler hastalık riskini artırdığı bilinen çeşitli koşullar da Alzheimer geliştirme riskini artırıyor. Bazı otopsi raporlarına göre Alzheimerli kişilerin 80%’inin kardiyovasküler hastalıkları olduğunu gösteriyor.

  Alzheimer’da doğru bilinen yanlışlar!

  Düzenli fiziksel egzersiz, Alzheimer ve vasküler demans riskini azaltmak için faydalı bir strateji olabilir. Egzersiz, aynı zamanda beyindeki kan ve oksijen akışını artırarak beyin hücrelerine doğrudan fayda sağlayabilir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et