Atıştırmanın sağlığa etkisi: Kalite mi miktar mı?

Atıştırmak çok yaygın bir alışkanlık ve çoğu insan günde iki defadan fazla atıştırıyor. Bir araştırma, atıştırmanın sağlığa nasıl etki ettiğini ve atıştırmalık yiyeceklerin ne kadar sağlıklı olduğunun önemli olup olmadığını araştırdı.

Araştırmacılardan Kate Bermingham, “Çalışmamız, sağlıklı atıştırmalıklar seçmenin, çok atıştırmanın veya sık sık atıştırmanın yerine geçebileceğini gösterdi. Ayrıca gece geç saatlerde atıştırmanın sağlığa zararlı olduğunu da bulduk” dedi.

Bermingham, bu çalışmayı NUTRITION 2023 adlı büyük bir beslenme toplantısında sunacak.

Bu çalışma, ZOE PREDICT projesinin bir parçası. Bu proje, insanların yedikleri yiyeceklere nasıl farklı tepki verdiklerini anlamak için yapıldı.

Bermingham, “Atıştırma çok yaygın olmasına rağmen, hakkında çok az bilgi var. PREDICT projesi, birçok insanın atıştırma alışkanlıklarını inceleyerek, atıştırmanın sağlığa nasıl etki ettiğini bulmamızı sağladı” dedi.

Araştırmacılar, Birleşik Krallık’ta 1000’den fazla kişinin katıldığı bir çalışmadan veriler kullandılar. Atıştırma alışkanlıkları ile kan şekeri ve yağ seviyeleri gibi sağlık ölçütleri arasındaki ilişkiyi araştırdılar.

Analiz, besleyici yiyeceklerle atıştırmanın kan şekeri ve yağ seviyelerini iyileştirdiğini gösterdi. Araştırmacılar ayrıca, akşam geç saatlerde atıştırmanın kan şekeri ve yağ seviyelerini bozduğunu buldular. Atıştırma sıklığı, kalori miktarı veya yiyecek miktarının sağlık ölçütleri ile ilişkisi yoktu.

Bermingham, “Atıştırma alışkanlığı ile diyetin geri kalanı arasında çok az bağlantı vardı. Bu da atıştırma alışkanlığının sağlığı iyileştirmek için değiştirilebilecek ayrı bir diyet faktörü olduğunu gösteriyor” dedi.