Balın sağlığa olan faydaları hakkında bilinmesi gerekenler

Bal, besinler ve antioksidanlar açısından zengindir, antibakteriyel özelliklere sahiptir ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak diyabet yönetiminde rol oynayabilir.

Bal, bal arılarının bitki nektarından yaptıkları şuruplu bir sıvıdır. Birçok gıdada ortak bir bileşendir ve birçok formda bulunur.

Ürünün ayrıca birkaç potansiyel sağlık yararı vardır ve birçok ev ilaçları ve alternatif tıp tedavisinde rol oynar.

Balın 7 benzersiz sağlık faydası

1. Çeşitli Besinler İçerir

Bir çorba kaşığı veya 20 gram (g) bal içerir:

Kalori: 61
Yağ: 0 gr
Protein: 0 gr
Karbonhidrat: 17 gr
Lif: 0 gr
Riboflavin: Günlük Değerin (GD) yüzde 1'i
Bakır: yüzde 1 GD

Bal esasen saf şekerdir, yağ içermez ve sadece eser miktarda protein ve lif içerir. Az miktarda bazı besin maddeleri içerir, ancak çoğu insan tipik olarak önemli bir vitamin ve mineral besin kaynağı olacak kadar bal tüketmez.

Yine de balın, polifenoller olarak bilinen sağlığı geliştirici bitki bileşikleri açısından zengin olduğunu belirtmekte fayda var.

2. Antioksidan açısından zengin

Minimum düzeyde işlenmiş bal, flavonoidler ve fenolik asitler gibi birçok önemli biyoaktif bitki bileşiği ve antioksidan içerir. Daha koyu çeşitler, daha açık çeşitlerden daha fazla antioksidan sunma eğilimindedir.

Antioksidanlar, vücudunuzda hücrelerde birikip hasara neden olabilen reaktif oksijen türlerinin (ROS) nötralize edilmesine yardımcı olur. Bu hasar, erken yaşlanma, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi durumlara katkıda bulunabilir.

3. Kan şekeri seviyeleri için normal şekerden daha iyidir

Kan şekeri yönetimi ile ilgili olarak bal, normal şekere göre bazı hafif faydalar sağlayabilir.

Bal, diğer şeker türleri gibi kan şekerinizi yükseltse de, içerdiği antioksidanlar metabolik sendrom ve tip 2 diyabete karşı korunmanıza yardımcı olabilir .

Araştırmacılar, balın iltihaplanmayı azaltan ve kan şekeri düzenlemesini iyileştiren bir hormon olan adiponektin seviyelerini artırabileceğini bulmuşlardır. Ayrıca, günlük bal alımının, tip 2 diyabetli kişilerde açlık kan şekeri düzeylerini iyileştirebileceğine dair kanıtlar da vardır.

Bununla birlikte, şeker hastaları için bal rafine şekerden biraz daha iyi olsa da, insanlar balı ölçülü tüketmelidir.

Bazı üreticilerin balı sade şurupla seyrelttiklerini bilmek de önemlidir. Bal tağşişi çoğu ülkede yasa dışı olmasına rağmen yaygın bir sorun olmaya devam etmektedir.

4. Kalp sağlığını iyileştirebilir

Bal ayrıca kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Bir incelemeye göre bal, kan basıncını düşürmeye, kan yağ seviyelerini iyileştirmeye, kalp atışınızı düzenlemeye ve sağlıklı hücrelerin ölümünü önlemeye yardımcı olabilir - tüm bunlar kalp işlevinizi ve sağlığınızı iyileştirebilecek faktörlerdir.

40 yaşın üzerindeki 4.500'den fazla kişiyi içeren bir gözlemsel çalışma, kadınlar arasında daha düşük yüksek tansiyon riski ile ılımlı bir bal alımını ilişkilendirdi. Bir kemirgen çalışması ayrıca balın kalbi oksidatif stresten korumaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Ek olarak, ham bal tipik olarak, arıların özsu üreten ağaçlardan ve benzer bitkilerden ürettiği bir reçine olan propolis içerir. Propolis, kolesterol ve trigliserit düzeylerini iyileştirebilir.

Sonuç olarak, bal ve kalp sağlığı üzerinde uzun vadeli bir insan çalışması yoktur . Balın kalp sağlığı üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Yanık ve yara iyileşmesini destekler

Yara ve yanık iyileşmesi için topikal bal tedavisinin kullanımına ilişkin tarihsel bir emsal vardır. Uygulama bugün hala yaygındır.

Bal ve yara bakımı üzerine yapılan 26 çalışmanın gözden geçirilmesi, balın kısmi kalınlıktaki yanıkları ve ameliyattan sonra enfekte olmuş yaraları iyileştirmede en etkili olduğunu buldu.

Manuka balı , özellikle yanık tedavilerinde olumlu uygulamalara sahip olabilir. Bununla birlikte, ciddi bir yanığınız varsa, ev ilaçları acil bakımın yerine geçemez ve derhal tıbbi yardım almalısınız.

Araştırmacılar, balın iyileştirici güçlerinin antibakteriyel ve antiinflamatuar etkilerinden kaynaklandığını teorileştiriyorlar.

6. Çocuklarda öksürüğün bastırılmasına yardımcı olabilir

Öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarda sık görülen bir sorundur. Bu enfeksiyonlar, çocuklar ve ebeveynler için uyku ve yaşam kalitesini etkileyebilir.

Çocuklarda bal ve öksürük üzerine yapılan birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi, öksürük semptomları için balın difenhidraminden daha etkili göründüğünü buldu. Öksürük süresini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Başka bir gözden geçirme, öksürüğü olan çocuklar ve ebeveynleri arasında uyku kalitesini de artırabileceğini kaydetti. Ayrıca bazı öksürük ilaçlarının aksine balın herhangi bir yan etkisi yoktur.

Ancak botulizm riski nedeniyle 1 yaşından küçük çocuklara kesinlikle bal vermeyin.

7. Diyetinize kolayca ekleyin

Balın diyetinize eklenmesi genellikle kolaydır. Baldan küçük bir antioksidan desteği elde etmek için, onu tipik olarak şeker kullandığınız herhangi bir şekilde kullanabilirsiniz. Sade yoğurdu, kahveyi veya çayı tatlandırmak için mükemmeldir. Ayrıca pişirme ve fırıncılıkta da kullanabilirsiniz.

Ancak balın bir şeker türü olduğunu unutmayın, bu nedenle onu tüketmek kan şekerinizin yükselmesine neden olur. Özellikle uzun bir süre boyunca çok miktarda bal yemek, kilo alımına katkıda bulunabilir ve tip 2 diyabet veya kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalanma riskinizi artırabilir.


Bal, içerdiği antioksidanlar ve propolis gibi faydalı bileşikler sayesinde birçok potansiyel sağlık yararı sunar.

Şekere harika bir alternatiftir, ancak vücudunuzda şeker gibi davranmaya devam ettiği için onu yalnızca ölçülü olarak tüketin.

Ayrıca, botulizm riski ile ilişkili olduğu için 1 yaşından küçük çocukların bal yememesi gerektiğini bilin.