Çapraz bulaşma riski nasıl önlenir?

Glutensiz beslenirken, aldığımız veya hazırladığımız ürünlerin içerisinde gluten yok, diyetimi uyguluyorum nasılsa diye düşünürüz. Halihazırda glutensiz beslenen kişiler, bu durumdan haberdardır ancak yeni başlayanlar için bir haberimiz var. Çapraz bulaşma riski.

Çapraz bulaşma, gluten içermeyen bir gıdanın bir başka alerjen gıda ile temas etmesiyle oluşur. Aynı zamanda mutfak ekipmanından gıdaya, insandan gıdaya bir çok şekilde bulaşma durumu söz konusudur.

Çölyak ya da glutene karşı duyarlılık oluşturan başka alerjik durumlarda çapraz bulaşma riskine dikkat etmek gerekir. Alerjenlerin, tolere edilebilme miktarı bireyler arasında çeşitlilik gösterir. Dolayısıyla bazı kişilerde bu temas tolere edilebilirken, bazılarında durum ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, riski önlemek için alınması gereken tedbirlerin de bilinmesi gerekir.

Nasıl çapraz bulaşma riskini önleyebilirim?

Glutensiz besin zincirinin her aşaması, ilk üretildiği andan soframızdaki tabağa gelene kadar olan sürecin dikkatle incelenmesi gerekmektedir. 

Glutenli ve glutensiz unların birbirine temas etmesini önlemek için tüm alanı sadece glutensiz ürünlerin bulunduğu bir alan haline getirmek daha doğru. Ayrıca tencere, tava, bıçak ve bunun gibi bir çok mutfak ekipmanı ayırmakta fayda var. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise, buğday ununun uçuşan bir malzeme olduğunu unutmamak. Buğday unuyla hazırlanacak tarifler bu riskin başlıca faktörlerden birini oluşturacağı için, mutfaktaki hazırlık sürecini buna göre şekillendirebilirsiniz.  Eğer evinizdeki diğer bireyler gluten içeren ürünler ile besleniyorsa, öncelikle glutensiz reçeteleri yaparak sonrasında diğer aile bireylerinin yemeklerini hazırlamak daha doğru bir seçim olur.

Dışarıda yemek yemek çapraz bulaşma riskinin çok yüksek olduğu yerlerdir. Ortak kullanılan besin hazırlama alanları, çalışma yüzeyleri ve mutfak ekipmanları bulaşma kaynağıdır. Eğer özel üretim yapan glutensiz restoran veya kafeler değil ise tercihinizi evde hazırladığınız yemekleri yanınızda götürmekten yana kullanabilirsiniz.

Maalesef ki evde oluşturulan düzen diğer mutfaklarda olmayabilir ve bu sebeple çapraz bulaşma riskine maruz kalabilirsiniz.

Bununla birlikte restoran, kafe gibi yerlerin sistemlerinde üretilen menülerin “çapraz bulaşma riski bulundurur” bilgisinin yer alması  daha belirleyici olabilir. Belki de çalışan kişilerin de, alerjen gıdaların, intolerans ve çölyak gibi hastalıkların bilgilendirilmesi hem biz tüketicilerin hem de sistemin kolaylıkla işlemesini sağlayabilir.