Çiğ yumurta yemek sağlıklı mı?

Yumurta son derece besleyici olmasına rağmen, onları çiğ yemek, salmonella kapma şansınızı artırır. Çiğ yumurta ayrıca bazı besinlerin emilimini de engelleyebilir. Diyetinize daha fazla protein ve besin eklemek istiyorsanız, yumurtalar besleyici bir katkıdır. Önemli mikro ve makro besinleri içerirler ve bilimsel çalışmalarda adil paylarını ortaya koymuşlardır. Bununla birlikte, çiğ yumurtanın beslenme profili ve pişmiş yumurtanın beslenme profili, çiğ yumurta veya bunları içeren gıdaları yemenin bir Salmonella enfeksiyonuna yakalanma riskiyle ilgili endişeleri artırması da dahil olmak üzere bazı belirgin farklılıklara sahiptir. Çiğ yumurta yemenin sağlık yararlarından ve sağlıkla ilgili endişelerinden bazıları burada.

Çiğ yumurtanın besin değerleri

Tıpkı pişmiş yumurta gibi, çiğ yumurta da son derece besleyicidir.

Bir bütün, büyük çiğ yumurta şunları içerir:

Protein: 6 gram
Yağ: 5 gram
Magnezyum: 6 mg (günlük değerinizin yüzde 1'i)
Kalsiyum: 28 mg (günlük değerinizin yüzde 2'si)
Fosfor: 99 mg (günlük değerinizin yüzde 8'i)
Potasyum: 69 mg (günlük değerinizin yüzde 1'i)
D vitamini: 41 ıu (günlük değerinizin yüzde 5'i)

Ek olarak, bir çiğ yumurta, beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkilediği gösterilen temel bir besin olan 147 mg kolin (günlük ihtiyacınızın yüzde 27'si) içerir. Kolin, kalp sağlığında da rol oynayabilir. Çiğ yumurtalar ayrıca lutein ve zeaksantinde yüksektir. Bu önemli antioksidanlar gözlerinizi korur ve yaşa bağlı göz hastalıkları riskinizi azaltabilir. Bu besinlerin neredeyse tamamının yumurta sarısında yoğunlaştığına dikkat etmek önemlidir. Yumurta akı çoğunlukla proteinden oluşur.

Çiğ yumurta protein emilimini azaltabilir

Yumurta, en iyi hayvansal protein kaynaklarından biridir. Aslında, 9 temel amino asidin tümünü içerirler. Bu nedenle, genellikle "tam" bir protein kaynağı olarak adlandırılırlar. Bununla birlikte, çok küçük, çok daha eski bir araştırmaya göre, yumurtaları çiğ yemek, bu kaliteli proteinlerin emilimini azaltabilir. Çalışma, 5 kişide hem pişmiş hem de çiğ yumurtadan alınan protein emilimini karşılaştırdı ve pişmiş yumurtadaki proteinin yüzde 90'ının emildiğini, çiğ yumurtadaki proteinin ise yalnızca yüzde 50'sinin emildiğini buldu. Emilim ile ilgili bu sorun, yumurtaların ana protein kaynağınız olup olmadığını dikkate almanız gereken bir konudur, ancak çalışmanın boyutu ve tarihi, herhangi bir gerçek sonuca varmayı imkansız kılmaktadır.

Çiğ yumurta akı biotin emilimini engelleyebilir

Biotin, B7 vitamini olarak da bilinen suda çözünen bir B vitaminidir. Bu vitamin vücudunuzun glikoz ve yağ asitleri üretiminde yer alır. Hamilelik sırasında da önemlidir. Yumurta sarısı iyi bir diyet biyotin kaynağı sağlarken, çiğ yumurta akı avidin adı verilen bir protein içerir. Avidin, ince bağırsakta biyotine bağlanarak emilimini engeller. Isı avidini yok ettiğinden, yumurta pişirildiğinde bu bir sorun değildir. Her halükarda, çiğ yumurta yeseniz bile gerçek biyotin eksikliğine yol açması pek olası değildir. Bunun olması için her gün bol miktarda çiğ yumurta tüketmeniz gerekir.

Çiğ yumurta bakteri ile kontamine olabilir

Çiğ ve az pişmiş yumurtalar, bir tür zararlı bakteri olan Salmonella içerebilir. Salmonella kontaminasyonu iki yoldan biriyle olabilir:

- Ya doğrudan tavuğun içinde bir yumurta oluşumu sırasında

- Dolaylı olarak salmonella yumurtanın dışını kontamine ettiğinde ve kabuk zarından nüfuz ettiğinde

- Dolaylı kontaminasyon, üretim sürecinde, işleme sırasında veya gıda hazırlama sırasında olabilir.

Bakteriyel enfeksiyon riski nasıl en aza indirilir?

Salmonella enfeksiyonuna yakalanma riskini en aza indirmenin birkaç yolu vardır:

- Bazı süpermarketlerde bulunan pastörize yumurta ve yumurta ürünlerini satın alın.

- Sadece marketin soğutulmuş gıda bölümünde saklanan yumurtaları satın alın.

- Yumurtaları evinizde buzdolabında saklayın. Bunları oda sıcaklığında saklamak, zararlı bakterilerin hızla çoğalmasına neden olabilir.

- Son kullanma tarihi geçmiş yumurtaları almayın ve tüketmeyin.

- Çatlak veya kirli yumurtalardan kurtulun.

- Çiğ yumurtalarla temas etmiş olabilecek ellerinizi ve diğer her şeyi yıkayın.

- Tüm bu adımlar yardımcı olsa da, Samonella'ya yakalanma riskini ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri yumurtaları iyice pişirmektir-