Çilek tüketimi Alzheimer riskini azaltıyor

ASN’nin yıllık toplantısı Nutrition 2023’te sunulan randomize bir klinik çalışmada, günlük çilek tüketimi gelişmiş bilişsel işlev, daha düşük kan basıncı ve daha yüksek antioksidan kapasite ile bağlantılıydı. Çilek yiyen insanların daha zeki, daha sağlıklı ve daha genç olduğu söylendi.Çift kör, plasebo kontrollü çalışma , yaşları 66 ila 78 arasında değişen 35 sağlıklı erkek ve kadın üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcılar, günde iki porsiyon çileğe eşdeğer 26 gram dondurularak kurutulmuş çilek tozu veya sekiz hafta boyunca bir kontrol tozu tüketti.

Deney bittiğinde, çilek yiyenlerin daha hızlı düşündükleri, kan basınçlarının düştüğü ve vücutlarında daha fazla antioksidan olduğu görüldü. Antioksidanlar, vücudumuzu hastalıklardan koruyan maddelerdir. Çilek yemeyenlerin ise kan yağlarının arttığı fark edildi.

Çilek tüketiminin ardından bilişsel işlem hızı yüzde 5,2 arttı, sistolik kan basıncı yüzde 3,6 azaldı ve toplam antioksidan kapasitesi yüzde 10,2 arttı. Bel çevresi, denemenin hem kontrol hem de müdahale kolunda yüzde 1,1 azaldı. Kontrol tozunu tüketirken, katılımcılar artmış serum trigliseritleri yaşadılar.

Çalışma San Diego Eyalet Üniversitesi’nde gerçekleştirildi ve çileğin kardiyovasküler, metabolik ve bilişsel sağlık yararlarını gösteren önceki araştırmalara dayanmaktadır.

Çilek birçok biyoaktif bileşiğin kaynağıdır. Çilek, günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 100’ünü sağlamanın yanı sıra folat, potasyum, lif, fitosteroller ve polifenoller gibi kalp-sağlıklı besinler içerir.

Önceki klinik deneyler, çilek tüketimini azaltılmış toplam ve LDL kolesterol (TC) ve düşük kan basıncı dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık için çeşitli belirteçlerdeki gelişmelere bağlamıştır. Çilek tüketimi ile beyin sağlığı arasındaki bağlantı da hem klinik hem de popülasyona dayalı çalışmalarda incelenmiştir.

Deneyi yapan beslenme uzmanı, çileğin zekayı ve kalp sağlığını iyileştirdiğini söyledi. Çileğin içinde C vitamini, folik asit, potasyum, lif ve başka faydalı maddeler vardır.. Bu maddeler, kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, çilek yiyen insanların beyinleri de daha sağlıklı olur. Çilekte bulunan bir madde sayesinde, Alzheimer hastalığına yakalanma riski azalır. Uzun süreli araştırmalar da göstermiştir ki, çilek yiyen insanlar daha az unutkan oluyorlar.