Daha az öğün, Tip 2 diyabet ve obeziteyi önleyebilir

Öğünleri azaltmak, gece yarısı atıştırmalıklarını kesmek bağırsak sağlığını optimize edebilir

Aralıklı oruç, Hollywood ünlüleri arasında tüm öfke haline geldiğinde , şüpheciler öğün atlama fikrine karşı çıktılar. Ancak Georgia Üniversitesi'nden yapılan yeni araştırma, ünlülerin o kadar da uzakta olmayabileceğini gösteriyor.

İnceleme , belirli bir kısıtlı yeme türünün Tip 2 diyabet geliştirme şansını azaltabileceğini ve genel sağlığınızı iyileştirebileceğini buldu. Zaman kısıtlamalı yemek yeme olarak bilinen bu tür oruç, düzenli ancak daha az yemek yemek, gece atıştırmalarını kesmek ve 12 ila 14 saat (genellikle gece boyunca) yemek yememek anlamına gelir.

Yayınlanmış, hakemli çalışmaların kapsamlı bir incelemesinden sonra, araştırmacılar öğün sayısı ile obezite ve Tip 2 diyabet arasında bir bağlantı buldular.

UGA'nın Veterinerlik Koleji'nde biyomedikal bilimler doçenti olan Krzysztof Czaja , "On yıllardır bize öğretilen şey, günde üç öğün yemek ve aralarında atıştırmak gerektiğidir" dedi . "Ne yazık ki, bu obezitenin nedenlerinden biri gibi görünüyor."

Üç öğün ve atıştırmalık yeme tarzı, insülin seviyelerinin gün içinde düşmesini engeller ve Amerikalıların ortalama olarak tükettiği kalori ve şeker miktarı vücudun insülin reseptörlerini aşırı yükleyebilmektedir. Bu, insülin direncine ve genellikle Tip 2 diyabete yol açar.

Czaja, "Vücut yağını kaybetmek bu yüzden çok zor," dedi. “Vücudumuza onu kullanma şansı vermiyoruz. Günde daha az öğün yemek, tüketmeye devam ettiğimiz şeker yerine bu yağ birikintilerinin enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlayacaktır.”

Modern yeme yaklaşımı vücudun biyolojik saatini bozar

Araştırmacılar, zaman kısıtlamalı yemenin vücudun gevşemesine ve insülin ve glikoz seviyelerini düşürmesine izin verdiğini ve bunun da insülin direncini, beyin sağlığını ve glisemik kontrolü iyileştirebileceğini buldu. Ayrıca, kalori sayma stresi olmadan kalori alımını günde yaklaşık 550 kalori azaltabilir.

Önceki çalışmalar, uyku ve yemek programlarındaki kesintilerin sindirim sistemindeki bakteri ve diğer mikroorganizmaların hem türünü hem de miktarını değiştirebileceğini göstermiştir. Ancak oruç tutmak bağırsak mikrobiyomunu olumlu yönde değiştirebilir, potansiyel olarak enflamasyonu ve çeşitli metabolik bozuklukları önleyebilir.

Ek olarak, inceleme, zaman kısıtlamalı yemenin iştah düzenlemesinden ve enerji seviyelerinden sorumlu hormonları düzenlemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Yayına göre, düzenli yemek programları, kahvaltı yapmak ve öğün ve atıştırmalıkları azaltmak obezite ve Tip 2 diyabete karşı korunmaya yardımcı olabilir. Ve tüm kahvaltılar eşit yaratılmamıştır. Yumurta gibi sağlıklı yağları ve proteini hedefleyin ve şekerle dolu kahvaltılık gevrekler ve hamur işlerinden kaçının.

UGA araştırmacılarının yakın tarihli bir incelemesine göre, tüm kahvaltılar eşit yaratılmamıştır. Yumurta gibi sağlıklı yağları ve proteini hedefleyin ve sağlıklı kilonuzu korumak için şekerle dolu kahvaltılık gevreklerden ve hamur işlerinden kaçının.

Düzenli ama daha az yemek obeziteyi, metabolik bozuklukları engelleyebilir

 10 Amerikalıdan dördünden fazlası klinik olarak obezdir, yani kiloları, boyları için sağlıklı kabul edilen aralıktan daha yüksektir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, yaklaşık yüzde 10'u ciddi şekilde obez.

Obezite, Tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve hatta bazı kanserler dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşullarına yol açabilir.

Czaja, "Obezite şu anda özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde bir salgın" dedi. "Önlenebilir bir hastalıktır. Araştırmaya bakmaya başladığımızda, eski insanların her gün yemek yemediğini gördük. Bu, vücudumuzun her gün yiyeceğe ihtiyaç duymaksızın evrimleştiği anlamına geliyor.”

Üç öğün artı atıştırmalıklardan oluşan modern yaklaşım, onlarca yıl önce popüler oldu ve kırılması zor bir model.

Czaja, "Fakat bağırsak-beyin sinyallerimiz bu tür yemek için tasarlanmamıştır" dedi.

Gece geç saatlerde yemek yemekten kesinlikle kaçının.” —Krzysztof Czaja, Veteriner Fakültesi

Araştırmacılar, yemek yemenin her duruma uyan tek beden olmadığına dikkat çekiyor. Örneğin, daha küçük, daha az aktif insanlar, daha uzun boylu sporculardan ortalama olarak daha az kaloriye ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bazıları için besin açısından zengin yiyeceklerden oluşan bir öğün yeterli olabilirken, diğerleri için daha fazlasına ihtiyaç duyulabilir.

Ancak gözden geçirdikleri literatürde bir şey çok açıktı: Yüksek kaliteli yiyeceklerden oluşan daha az öğün, Tip 2 diyabet ve obezite geliştirme riski taşıyan kişiler için iyi bir kılavuzdur.

Czaja, "Ayrıca gece geç saatlerde yemek yemekten kesinlikle kaçının," dedi. "Gece yarısı atıştırmalıklarımız insülini yükseltir, bu nedenle uyuduğumuzda dinlenme durumuna geçmek yerine, GI'miz sindirim üzerinde çalışır. Bu yüzden sabahları yorgun uyanıyoruz çünkü yeterince dinlenerek uyuyamıyoruz.”

Nutrients'ta yayınlanan çalışma , UGA'nın Franklin College of Arts and Sciences'da biyoloji bölümü lisans öğrencisi olan Carlee Harris tarafından ortak yazılmıştır .