Havuç suyunun faydaları

Güne hem sağlıklı hem lezzetli meyve suları ya da protein içecekleriyle başlamanın, metabolizma üzerinde sayısız faydası var. İsterseniz tek bir malzemeyle bile kolayca hazırlayabileceğiniz meyve sularından biri de havuç suyu. Her gün bir bardak havuç suyu içmek için ihtiyacınız olan 10 nedeni sizler için derledik.

1. Güneşin zararlı ışınlarından korunmaya yardımcı olur: Özellikle doğal kızıl ya da sarışınsanız, güneşten korunmanız gerektiğini bilirsiniz. Havuç, cildi güneş yanıklarına karşı koruyan karotenoidler açısından oldukça zengindir. Her gün bir bardak havuç suyu içererek, güneş kreminize destek çıkabilirsiniz.

2. Karaciğere iyi gelir: Havuç suyu karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir ve vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

3. Kanser önleyici özellikler gösterir: Havuçta yüksek miktarda bulunan karotenoidler, rahim ağzı, meme ve kolon kanseri gibi belirli tip kanserleri önlemeye katkı sağlar.

4. Kolesterolü düşürür: Havuçta bol miktarda çözünebilir lif bulunur. Bu lifler kolesterolü bağlar ve vücuttan dışkı olarak atılmalarını sağlarlar.

5. Gözlerinizi korur: Havuç, görme becerisinin korunmasında hayati önem taşıyan beta-karoten formundaki A vitamini açısından zengindir. Ayrıca A vitamini, göz sağlığı için bedenin ihtiyaç duyduğu en önemli bileşenlerden biridir.

6. Bağışıklık sistemini güçlendirir: Her gün havuç suyu içmek, bedeninizin ihtiyaç duyduğu antioksidanları almanızı sağlar. Bu antioksidanlar, serbest radikallerin yarattığı zararı önlemeye yardımcı olur ve iltihaplanmayla savaşırlar.

7. Cildi güzelleştirir: Havuçta bolca bulunan A vitamini, cildin kurumasını ve kurulukla ilintili, başta sedef olmak üzere, çeşitli hastalıkları önler. Cildin nemli kalmasına yardımcı olur, yaralar ve lekelerin iyileşmesini hızlandırır.

8. Enerji verir: Havuç, vücudun enerji ihtiyacı için elzem olan demirden bol miktarda içerir.

9. Gülüşünüzü güzelleştirir: Havuçta, lekeleri çıkartıp dişlerin daha da beyaz olmasını sağlayan mineraller bulunur. Bu mineraller aynı zamanda antibakteriyel özelliklere taşıdığı için, çürüklere karşı da koruma sağlarlar.

10. Genç kalmanıza yardım eder: İçerdiği yüksek oranda beta-karotenle havuç, kırışıklıkların oluşumunu önlemede etkilidir. Bu sayede cildin genç görünmesini sağlar.