Hyaluronik asit bakımından zengin olan 7 sağlıklı yiyecek

Hyaluronik asit, vücudunuzun her yerinde bulunan bir bileşiktir. Sağlığın birçok alanında, özellikle cildiniz, gözleriniz ve eklemlerinizle ilgili olarak önemli bir rol oynar.

Araştırmalar, kırışıklıkların görünümünü azaltabileceğini ve cilt hidrasyonunu, dokusunu ve elastikiyetini iyileştirebileceğini gösteriyor.

Ayrıca yara iyileşmesini ve kuru göz, asit reflü ve osteoartrit tedavisini destekleyebilir.

Vücudunuz hyaluronik asit üretebilir, ancak bileşik ayrıca oral takviyelerde, enjeksiyonlarda ve serumlar gibi topikal ürünlerde de bulunur.

Ayrıca belirli besinlerden de alabilirsiniz. Ayrıca, bazı yiyecekler vücudunuzun hyaluronik asit üretimini artırmak için kullandığı besinleri sağlar.

Hyaluronik asit bakımından yüksek olan 7 sağlıklı yiyecek

1. Kemik suyu

Kemik suyu, hayvanların kemiklerinin ve bağ dokularının sıvı içinde 12-48 saat kaynatılmasıyla yapılır.

Bu, hyaluronik asit de dahil olmak üzere birçok besin açısından zengin, lezzetli bir ürünle sonuçlanır.

Kemik suyu ayrıca her 1 fincan (240 mL) porsiyonda yaklaşık 10 gram olmak üzere iyi miktarda protein içerir.

Ek olarak, prolin, glutamin, kondroitin ve glukozamin bileşikleri için iyi bir kaynaktır.

Prolin ve glutamin, proteinin yapı taşları olan iki tür amino asittir. Vücudunuzdaki protein üretimini teşvik ederler. Kondroitin ve glukozamin eklem sağlığını destekler.

Ayrıca, cilt elastikiyetini ve hidrasyonunu iyileştirdiği gösterilen bir protein türü olan kollajen açısından zengindir.

2. Portakal

Portakal hyaluronik asit içermez, ancak naringenin içerir.

Naringenin , güçlü antioksidan özelliklere sahip bir tür bitki bileşiği olan bir flavonoiddir . Ayrıca diğer turunçgiller, domates ve incirde de doğal olarak bulunur.

Naringenin, hyaluronik asidin parçalanmasından sorumlu bir enzim olan hiyalüronidazın aktivitesini bloke eder. Bu nedenle, daha fazla portakal yemek, vücudunuzdaki sağlıklı hyaluronik asit seviyelerini korumanıza yardımcı olabilir.

Portakalın kalorisi de düşüktür ve güçlü bir antioksidan olarak ikiye katlanan temel bir mikro besin olan C vitamini ile doludur.

C vitamini, cildinizin, kaslarınızın, saçlarınızın, eklemlerinizin ve daha fazlasının yapısı için gerekli olan, vücudunuzdaki en bol protein olan kolajenin sentezini destekler. Bu vitamin ayrıca cildinizi ultraviyole (UV) hasarından korumaya yardımcı olur.

3. Tofu

Tofu hyaluronik asit içermese de, östrojen hormonunun etkilerini taklit eden maddeler olan fitoöstrojenlerde yüksektir.

Östrojenin cilt sağlığını desteklemek ve kuruluk ve kırışıklıklar gibi sorunları önlemek için vücuttaki hyaluronik asit seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir.

Tofu ve diğer soya ürünlerinden elde edilen fitoöstrojenlerin benzer etkilere sahip olduğuna inanılmaktadır. Aslında araştırmalar, hyaluronik asit üretimini artırabileceklerini, kollajen seviyelerini artırabileceklerini ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek oksidatif strese karşı koruyabileceklerini göstermektedir.

Tofu ayrıca manganez, kalsiyum ve selenyum gibi diğer bazı önemli besinlerin yanı sıra her porsiyonda iyi miktarda protein sağlar.

4. LahanaLahana, güçlü bir beslenme etkisi olan yeşil yapraklı bir sebzedir.

Pişmiş lahananın her porsiyonu, doyurucu bir dozda lif, A ve K vitaminleri, kalsiyum, bakır ve manganez sağlar.

Ayrıca vücudunuzda 300'den fazla enzimatik reaksiyonda yer alan temel bir mineral olan magnezyum açısından da yüksektir.

Magnezyum sadece enerji üretimi, kas fonksiyonu ve kemik sağlığı için gerekli değildir , aynı zamanda hyaluronik asit üretiminde de yer alır.

5. Badem

Badem, zengin tadı ve çok yönlülüğü ile popüler olan ağaç yemişleridir.

Ayrıca her porsiyonda bol miktarda protein, lif ve kalp-sağlıklı yağ içeren oldukça besleyicidirler.

Ayrıca, vücudunuzun hyaluronik asit üretimini artırarak cilt sağlığını destekleyen magnezyum ile yüklüdürler.

Dahası, bademler, zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye ve oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olan bir mikro besin olan harika bir E vitamini kaynağıdır . Bu, yara iyileşmesini hızlandırmaya ve cilt hasarına karşı korumaya yardımcı olabilir.

6. Edamame

Edamame, bir tür olgunlaşmamış soya fasulyesidir. Genellikle kaynatılır veya buharda pişirilir ve bir tutam tuzla servis edilir.

Tofu ve diğer soya ürünleri gibi edamame de vücudunuzun hyaluronik asit seviyesini artırabilen fitoöstrojenler içerir.

Edamame ayrıca kollajen metabolizmasında yer alan bir enzim olan prolidazı aktive etmek için gerekli olan manganez sağlar.

Ek olarak, edamame mükemmel bir protein kaynağıdır ve folat, C ve K vitaminleri ve demir dahil olmak üzere diğer önemli vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

7. Tatlı patates

Tatlı patateslerin inanılmaz derecede besleyici olduğu bir sır değil - lif, A ve C vitaminleri ve manganez açısından zengindir.

Ayrıca her porsiyonda vücudunuzun verimli bir şekilde hyaluronik asit üretmesini sağlayan bol miktarda magnezyum sağlarlar.

Tatlı patatesler ayrıca oksidatif hücre hasarını ve kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olan çok çeşitli antioksidanlar içerir.

Ayrıca tatlı patatesler, iltihaplanmayı hafiflettiği, zararlı serbest radikalleri nötralize ettiği ve cilt hasarına ve güneş yanıklarına karşı koruduğu gösterilen bir bileşik olan beta karoten ile doludur.


Hyaluronik asit, vücudunuzun ürettiği ve ayrıca birçok gıda ve takviyede bulunan bir bileşiktir.

Cilt sağlığına, iltihaplanmaya ve asit reflü, kuru gözler ve osteoartrit gibi durumlara fayda sağlayabilir.

Diyetinize kemik suyu eklemek, hyaluronik asit alımınızı artırmanın harika bir yoludur. Ayrıca soya ürünleri, portakal, badem, lahana ve tatlı patates gibi yiyecekler, vücudunuzun hyaluronik asit sentezini doğal olarak hızlandırabilecek besinler sağlar.