İçeceklerinize ekleyebileceğiniz bağışıklık yükseltici besinler

İster kahvaltıda, ister ara öğünde tüketebileceğiniz smoothieler ile hem renkli meyve ve sebzelerden almanız gereken değerleri kolaylıkla alabilirsiniz, hem de zamandan kazanmış olursunuz. Bağışıklığınızı yükseltmek için smoothienize eklemeniz gereken 7 besin:

1. Kan portakalı

Smoothielerinize ekleyeceğiniz biraz C vitamini desteğiyle bağışıklığınıza iyilik yapmanız mümkün! Portakalınızın koyu kırmızı olması; hem daha tatlı, hem de C vitamini ve antioksidan içeriğinin yüksek olduğu anlamına gelir. Smoothielerde kullanım için: Suyunu sıktığınız portakalın içerisine farklı meyveler, istediğiniz yeşillikler ve birazcık chia tohumu ekleyip blendırdan geçirebilirsiniz.

2. Badem

Badem; hücreleri hasardan koruyan E vitamini ihtiyacının çoğunluğunu sağlıyor. Aynı zamanda dokuyu oluşturan, onaran ve enfeksiyonla savaşan antikorlar ve hücreleri oluşturan iyi bir bitkisel protein kaynağı diyebiliriz. İçerdiği demir miktarının da yüksek olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Smoothieye eklemek için; badem sütünün içerisine çeşitli yeşillik ve meyveleri atabileceğiniz gibi klasik smoothie tariflerinize bademlerin kıtır kıtır lezzetiyle de destek verebilirsiniz.

3. Balkabağı

Kabak, vücutta A vitaminine dönüşen güçlü bir antioksidan olan beta karotenin en iyi kaynaklarından biri. A vitamini, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur, aynı zamanda enfeksiyonlara karşı korur. Balkabağı vücudu enfeksiyona karşı koruyan beyaz kan hücrelerini harekete geçirerek koruma kalkanı oluşumuna yardımcı olur. Smoothiede nasıl kullanalım derseniz; balkabağı püresini tarçın, badem sütü ve zencefil ile karıştırın.

4. Zencefil

Zencefil, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan gingerol adı verilen güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan bileşikler içerir. Ki bu da bağışıklık sistemi için kaçınılmazdır… Smoothie için iki dilim soyulmuş taze zencefili blendıra atın ve kalan malzemeleri ağız tadınıza göre seçip beraber çekin.

5. Mürver

Çok bilinmeyen bu meyvenin güçlü antioksidan ve antiviral özelliklere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle grip üzerinde yapılan bir çalışma, mürver özünün semptomları ortalama dört gün kısalttığını göstermiş. Mürverleri kaynatıp suyunu smoothienizde kullanabilirsiniz. Ya da blendırınıza attığınız mürverleri yoğurt, tarçın ve diğer meyvelerle birleştirebilirsiniz.

6. Pancar

Bir bardak pancar suyu günlük folat ihtiyacınızın yüzde 37’sini sağlıyor ve bu sayede DNA’nın oluşturulmasına ve onarılmasına yardımcı olarak beyin sağlığını destekliyor. Ek olarak bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde ayakta kalmasında önemli bir rol oynuyor. Smoothiede kullanım önerisi: Pişmiş pancarı, içerisine ıspanak ve meyve karışımı ekleyerek blendırdan geçirin.

7. Zerdeçal

Bu canlı safran renkli baharat; güçlü antienflamatuar ve antioksidan etkilere sahip bir polifenol olan curcumin içerir. Aynı zamanda bağırsak mikrobiyatasını olumlu yönde etkileyen prebiyotik benzeri özelliklere sahiptir ve bu sayede bağırsak-bağışıklık bağlantısını destekler. Smoothielere eklemek için; taze zerdeçal kökü bulabilirseniz blendırınıza çeyrek çay kaşığı rendeleyin ya da toz halini kullanın. Ayrıca vücudunuzda emilimini artırabilmek için içerisine bir tutam karabiber ekleyebilirsiniz.