Kan şekeri nasıl dengelenir?

Kan şekeri sık sık ve/veya aniden değişenler ve kronik şeker hastaları başta olmak üzere birçok insanın zaman zaman aklına takılan "Şekeri ne düşürür?", "Kan şekeri nasıl düşer?", "Kan şekeri nasıl dengelenir?" gibi sorulara yanıt arıyoruz bugün.

Sağlıksız, bol şekerli, asitli yiyecek ve içeceklerin sıkça tüketilmesinden tutun uzun süre hareketsiz kalınmasına kadar birçok sebeple ortaya çıkabilen yüksek kan şekeri sorunuyla baş etmenin en önemli adımlarından biri sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak aslında. Düzenli bir şekilde sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir yaşam biçimi oluşturmak içinse aşağıdaki besinleri beslenme planınızın içine dahil etmeniz önemli.

Buyurun o zaman, lafı hiç uzatmadan şekeri ne düşürür sorusunun yanıtlarını öğrenmeye başlayalım.

Şekeri ne düşürür?

Şekeri ne düşürür sorusunun yanıtlarını hızlıca sıralayarak başlıyoruz. Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilen besinler temel olarak şöyle:

Tarçın

Brokoli

Kabak çekirdeği

Bamya

Keten tohumu

Zerdeçal

Yulaf

Yaban mersini

Yoğurt

Deniz ürünleri

Önemli bir not: Biz bu besinleri saydık ama siz, bu besinleri düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve doktorunuzun sizin için uygun gördüklerini, onayladıklarını tüketin. Unutmayın ki her besin maddesi her bünyede aynı etkileri göstermez ve sizin sağlığınızı en iyi bilecek kişi kendi doktorunuzdur. Aynı şekilde bu besinler arasında vücudunuzun alerjik reaksiyonlar gösterdikleri, intoleransınız olanlar varsa yine tüketmemelisiniz tabii ki, bizden hatırlatması.

Kan şekerini dengeleyen besinler

Şekeri ne düşürür sorusuna cevap olabilecek besinlerin sadece isimlerini sıralamakla yetinecek değiliz. Bu besinleri daha yakından tanımak, nasıl tüketebileceğimizi bilmek de önemli. Kan şekerini dengelemeye yardımcı besinleri bir bir tanımaya başlayalım şimdi.

Tarçın

Diyabet başta olmak üzere kan şekeriyle ilgili sorunlara en çok önerilen isimlerden biri olan tarçın, içindeki yararlı maddeler sayesinde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olurken tatlı yeme isteğini bastırması sayesinde de çokça tercih ediliyor. Özellikle tarçınlı su içmenin kan şekerini dengeleme konusunda büyük yardımları olduğu biliniyor.

Brokoli

Kan şekerinin aniden yükselmesinin önüne geçen besinlerden biri olan brokoli, içindeki sülforafan isimli madde başta olmak üzere birçok yararlı vitamin ve mineral sayesinde vücudu diyabet gibi rahatsızlıklara karşı koruyor, antidiyabetik, antienflamatuvar ve antioksidan özellikler gösteriyor. Bu etkisinden faydalanmak için brokoliyi salata olarak ya da besin değerlerini kaybetmeyecek şekilde haşlayarak veya buharda pişirerek yemeniz yeterli oluyor.

Kabak çekirdeği

Antioksidan özellikler bakımından zengin kabak çekirdeği de ölçülü şekilde tüketildiğinde kan şekerinin aniden yükselmesinin önüne geçebiliyor, uzun vadede karşılaşılabilecek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyor. Bunun için günde 1 avucu geçmeyecek miktarda kabak çekirdeğini tuzsuz, baharatsız ve sossuz halde tüketmeniz yeterli.

Bamya

Sonbahar-kış aylarında bolca faydalanabileceğiniz brokolinin yaz aylarındaki muadili bu konuda bamya desek yeri. Zira bamya da içindeki flavonoidler sayesinde kan şekerinin dengede kalmasına ve vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı oluyor, antidiyabetik özellikler gösteriyor. Onun bu etkisinden faydalanmak için mevsiminde bamyayı düzenli olarak yemek büyük önem taşıyor.

Keten tohumu

İçindeki sağlıklı yağlar ve yüksek orandaki besin lifi sebebiyle diyet listelerinin aranan isimlerinden biri haline gelen keten tohumu, kan şekerinin aniden yükselmesinin de önüne geçerek "Şekeri ne düşürür?" sorusuna yanıt olabilen besinlerden. Süt, yoğurt ya da farklı salata soslarınıza ilave ederek yiyebileceğiniz keten tohumunu ölçülü şekilde tüketmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Yoğurt

Konu yoğurda gelmişken onu da anlatalım. Yoğurt, sadece keten tohumuyla karıştırıp yemeniz halinde değil tek başına yemeniz halinde de kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olabiliyor. Probiyotik besinler arasında yer alan yoğurdu bulabildiğiniz en doğal haliyle yemeniz yeterli oluyor. Tıpkı yoğurt gibi probiyotik bakımından zengin kefiri de tercih edebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Zerdeçal

Faydaları saymakla bitmeyen besinlerden zerdeçal da kan şekerini dengeleme konusunda bizi yalnız bırakmayanlardan. Onu toz halde bir baharat olarak ya da bulabilirseniz taze haliyle tüketebilirsiniz. Güçlü antioksidan özellikler gösteren zerdeçalı yine yoğurt ve süt gibi malzemelerle karıştırarak tüketebileceğiniz gibi bir baharat olarak yemeklerinize, çorbalarınıza, salata soslarınıza da ilave edebilirsiniz, seçim sizin.

Yulaf

Sağlıklı beslenme ve diyet gibi konular söz konusu olduğunda akla ilk gelen isimlerden biri yulaf oluyor, yulaf kan şekerini aniden yükseltme özelliği bulunmayan bir besin olduğundan şeker sorunu yaşayanlara da öneriliyor. Yulafın bu etkisinden faydalanmak için onu kahvaltılarınıza ve diğer tüm öğünlerinize konuk edebilir, yulafı piyasada yulaf ezmesi, yulaf kepeği ve yulaf unu gibi farklı formlarda kolayca bulabilirsiniz.

Yaban mersini

Başta yaban mersini olmak üzere antioksidan bakımından zengin olduğu bilinen ahududu, çilek gibi mor ve kırmızı renkli meyveleri de daha sık ve ölçülü bir şekilde tüketerek kan şekerinizin yükselmesinin önüne geçebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken doktorunuzun size önereceği miktarda porsiyonlarınızı ayarlamak ve taze taze meyveleri tüketmek.

Deniz ürünleri

Başta omega 3 yağ asitleri bakımından zengin balıklar olmak üzere vitamin ve mineralce zengin deniz ürünleri de kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan besinlerden. Bunun için haftalık beslenme planınızın içine doktorunuzun uygun gördüğü deniz ürünlerini ilave etmeyi unutmayın.