Karpal tünel sendromunu hafifletmek için hangi yiyecekler yardımcı olabilir?

Karpal tünel sendromu (KTS) için spesifik tedavi seçenekleri olsa da, diyet değişiklikleri dikkat çekiyor. Örneğin, iltihaplanmayı azaltan yiyecekler KTS semptomlarına yardımcı olabilir.

KTS, elleri ve bilekleri etkileyen, ağrı, uyuşma ve karıncalanmaya neden olan yaygın bir durumdur. Zayıflık ve sınırlı el işlevi günlük hayatı ve işi etkilediğinden, bir kişiyi önemli ölçüde etkileyebilir.

Doktorların çoğu atel, fizik tedavi, ilaçlar ve ameliyat gibi tedavi seçeneklerini önermektedir. Ancak, bazı insanlar bunları beslenme gibi alternatif tedavilerle desteklemek isteyebilir.

KTS için uzmanların önerdiği tek bir diyet yoktur. Fakat,çalışmalar gösteriyor ki Akdeniz tarzı bir diyet iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bu makale, gıda ve KTS arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemekte ve karpal tünel için semptomları hafifletmede fayda sağlayabilecek spesifik gıdaları vurgulamaktadır.

Diyet değişiklikleri karpal tünele yardımcı olabilir mi?

Diyet, sinir sağlığını ve inflamasyonu etkileyebileceğinden, KTS'yi yönetmede bir role sahip olabilir.önemli rolGüvenilir Kaynakdurumun gelişimi ve ilerlemesinde.

Bir kişi, belirli diyet değişikliklerinin iltihaplanmayı yönetmeye ve potansiyel olarak KTS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini görebilir. Örneğin araştırmalar, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyet, Akdeniz diyeti iltihabı hafifletebilir.

Yağlı balık, keten tohumu ve ceviz gibi omega-3 yağ asitleri yüksek gıdaların tüketilmesi de iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir.

Tersine, işlenmiş gıdalardan zengin bir diyet,inflamasyonu artırmakGüvenilir Kaynakve semptomları olumsuz etkiler. Bu gıdalar, bir sitokin olan tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-a) gibi enflamatuar proteinleri artırabilir.

Dahil edilecek yiyecekler

Belirli yiyecekleri kişinin diyetine dahil etmek, iltihabı ve KTS semptomlarını azaltabilir ve genel sağlığı geliştirebilir.

Omega-3 yağ asitleri içeren besinler

Somon, ton balığı, ringa balığı, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıklar, iyi bir omega-3 yağ asidi kaynaklarıdır.

Antioksidan içeriği yüksek besinler

Antioksidanlar, hücreleri serbest radikaller adı verilen zararlı moleküllerden korumaya yardımcı olabilecek bileşiklerdir. Serbest radikaller vücutta biriktiğinde, kronik iltihaplanma ve çok sayıda sağlık sorunuyla ilişkili bir durum olan oksidatif strese yol açabilirler.

Bu nedenle, antioksidanlar açısından zengin yiyecekler yemek iltihaplanmayı azaltabilir.

Antioksidan açısından zengin gıdalar şunları içerir:

Meyveler
Koyu yapraklı yeşillikler
Turunçgiller
Renkli sebzeler
Ceviz, antep fıstığı ve diğer kuruyemişler
Somon gibi yağlı balık

Antioksidan içeriği yüksek gıdalar hakkında daha fazla bilgi edinin.

B12 vitamini yüksek gıdalar

B12 vitamini güçlü, sağlıklı sinirler için gereklidir ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir . Bu nedenle, KTS'li olanları destekleyebilir.

B12 vitamini yüksek gıdalar:

İstiridye
Karaciğer
Somon
Tuna
Yumurtalar
Alabalık

B12 içeriği yüksek gıdalar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kaçınılması gereken yiyecekler

KTS'yi yönetmek, iltihabı teşvik eden ve semptomları kötüleştiren gıdalardan kaçınmaya odaklanır.

Rafine nişastalar ve şekerler

Rafine nişastalar , lif, besin maddeleri ve kepekten arındırılmış tahıllardan yapılan gıdaları içerir. Örnekler şunları içerir:

Şekerli kahvaltılık gevrekler
Beyaz ekmek
Beyaz un
Normal makarna
Beyaz pirinç
Dondurma
Kekler, kekler ve kurabiyeler
Şeker
Doymuş ve trans yağlar

Pek çok yüksek oranda işlenmiş gıda, sağlıksız doymuş veya trans yağlarda da yüksektir.

Bunlar şunları içerir:

İşlenmiş öğle yemeği etleri
Margarin
Mikrodalga patlamış mısır
Çikolata sosu
Pişmiş ürünler
Kızarmış ve tuzlu yiyecekler

Patates kızartması, kızarmış tavuk ve cips, trans yağ ve tuz bakımından yüksek olabilir. Bu, iltihaplanmaya ve sıvı tutulmasına katkıda bulunabilir.

Dokulardaki şişlik medyan sinir üzerindeki baskıyı artırarak KTS semptomlarını kötüleştirebilir.

Alkol

Alkol vücuttaki iltihaplanma seviyelerini artırabilir. Uzun süreli, aşırı alkol tüketiminin bir kişinin KTS riskini artırabilir.

Bu nedenle, alkol alımını sınırlamak iyi bir fikirdir.


Bir kişinin diyetinde omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar ve B12 vitamini yoksa, bunları ek formda almaktan fayda görebilirler. Besinleri gıda kaynakları yoluyla tüketmek genellikle tavsiye edilirken, takviyeler bazı insanlar için beslenme hedeflerine ulaşmayı kolaylaştırabilir.