Misket limonlu su içmenin 10 sağlık faydası

Suya bir dilim taze limon koymanın lezzet kattığını daha önce duymuşsunuzdur. Peki ya daha önce içerisinde misket limonu dilimleri bulunan su içtiniz mi?

Misket limonlu su, şekerli içeceklere güzel bir alternatif olmakla birlikte sağlık üzerinde pek çok faydaya sahiptir.

Misket limonlu suda potasyum, C vitamin ve demir gibi çeşitli önemli besinler bulunur. Aynı zamanda antioksidanlar bakımından zengin olan misket limonlu suyun sağlığınız üzerindeki faydalarını aşağıda okuyabilirsiniz.

1. Antioksidan almanızı sağlar

Antioksidanlar, vücudumuzdaki hücrelerin serbest radikaller adı verilen moleküllere karşı savaşmasını sağlayarak sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Vücudumuzda aşırı miktarda serbest radikal bulunduğu zaman hücrelerimiz zarar görebilir. Bazı araştırmalar, serbest radikallerin verdiği hasarın diyabet, kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi pek çok ciddi soruna olduğunu göstermektedir.

Misket limonunda flavonoidler ve limonoidler adı verilen antioksidanlar bulunmaktadır. Araştırmalar, flavonoidlerin tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini söylemektedir. Bunların sahip oldukları anti-inflamatuar etkiler, kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurmaya dahi yardımcı olabilmektedir. Limonoidlerin ise kolesterolü ve belli kanser türlerinin riskini azaltabileceği söylenmektedir.

2. Kan şekeri seviyelerini düzenler

Misket limonunda az miktarda karbonhidrat bulunmaktadır. Bu sayede kan şekerinde ani artışa neden olmayacakları için diyabeti olan kişiler için idealdir.

Misket limonu aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bazı araştırmalar C vitamininin sabahları ve yemeklerden sonra tüketilmesinin, kan şekeri seviyelerini kontrol altına almaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ancak bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Misket limonu, şekerli içecekler için güzel bir alternatiftir. Misket limonu sayesinde kan şekerinizi yükseltmeden aromalı suyunuzun tadını çıkarabilirsiniz. Bu sayede aynı zamanda susuzluğunuzu gidermiş olursunuz ve vücudunuzun kan şekeri seviyelerini düzenlemesine yardım edersiniz.

3. Cilt dokusunu düzeltebilir

Düzenli olarak misket limonlu su içmeniz, kırışıklıkları azaltmaya ve önlemeye yardımcı olabilir. Misket limonunda bol miktarda C vitamini vardır ve bu vitamin, kolajen üretimi bakımından önemlidir. Kolajen, cildi doğal olarak sıkılaştıran ve aydınlatan bir proteindir.
2007 yılında yapılan bir araştırmada daha fazla C vitamini alan bin kadının daha az kırışıklığa ve kuru cilt sorununa sahip olduğu görülmüştür. Bir başka araştırmada ise C vitamininin yaraların iyileşmesini hızlandırdığı ve ciltteki inflamasyonu azalttığı görülmüştür.

4. Böbrek taşlarını engellemede yardımcı olabilir

Böbrek taşları ufak olsalar da oldukça acı verici olabilirler. Bu küçük taşlar böbreklerde oluşur ve oluşma nedenleri, kalsiyum gibi minerallerin idrarda yüksek miktarda bulunmasıdır.

Bu konuda misket limonlu su işe yarayabilir. Misket limonu dahil olmak üzere turunçgillerin doğal bir sitrat olduğu ve idrardaki sitrat seviyelerini arttırarak böbrek taşları oluşumunu engelleyebileceğini gösteren bir araştırma bulunmaktadır.

2014 yılında yapılan bir araştırmada ise bol miktarda turunçgiller tüketen insanların, böbrek taşı konusunda daha az riske sahip olduğu görülmektedir. Bu araştırmada C vitamini ve sitrik asidin böbrek taşlarını engelleyebileceği ve yok edebileceği belirtilmektedir.

5. Bağışıklığı destekler

Misket limonunda bulunan C vitamini bağışıklığınızı desteklemeye de yardımcı olacaktır. C vitamini, vücudun daha fazla beyaz kan hücresi üretmesine ve bu sayede enfeksiyon ve hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olabilir.

C vitamininin soğuk algınlığını daha kısa ve daha hafif geçirmeye yardımcı olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bazı araştırmalar ise C vitamini eksikliğinin bağışıklığı düşürebileceğini ve enfeksiyonlara yakalanma riskini arttırabileceğini göstermektedir.
Bu araştırmalar umut verici olsa da bu konuda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

6. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

Kronik inflamasyon kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi ciddi sağlık sorunları ile ilişkilidir. Misket limonlu su, C vitamini bakımından zengin bir kaynaktır ve vücuttaki inflamasyonun azalmasına yardımcı olabilir.

7. Gıda zehirlenmeleriyle savaşmaya yardımcı olabilir

Misket limonu gibi turunçgiller, gıda zehirlenmelerine karşı koruma sağlayabilir. 2017 yılında yapılan bir araştırmada misket limonunun, mide ülserlerinden salmonella enfeksiyonuna ve kansere kadar pek çok şeye neden olabilen Helicobacter pylori bakterilerine karşı koruma sağlayabileceği gösterilmiştir.

8. Demir emilimini arttırır

Kansızlığınız varsa misket limonlu suyu beslenme düzeninize ekleyebilirsiniz. C vitamini, vücudunuzun demir emilimini daha iyi bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar. 2016 yılında yapılan bir araştırmada vejetaryen beslenen kişiler incelenmiş ve turunçgiller içeren içecekler tüketen kişilerde demir emiliminin yüzde 70’e kadar arttığı tespit edilmiştir.

9. Bazı kanser risklerini azaltabilir

Turunçgillerde bulunan antioksidanlar, bazı kanser hücrelerinin gelişimini engellemeye yardımcı olabilir. 2015 yılında yapılan bir araştırmada turunçgiller ile özofagus kanseri riskinin önemli ölçüde daha düşük olması arasında olası bir bağlantı olduğunu görülmüştür.

Deneysel araştırmalarda ise turunçgillerin kolon, boğaz, pankreas, meme ve kemik iliğindeki kanser hücrelerinin ve ayrıca lenfomaların büyümesini veya yayılmasını baskılayabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte bu alanda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

10. Kilo vermenize yardımcı olabilir

Kalori alımınızı azaltarak sizin için sağlıklı olan kiloya mı ulaşmak istiyorsunuz? Misket limonlu suyun kalorisi ve şekeri çok düşüktür, bu nedenle kola ve şekerli meyve suları gibi kalorisi yoğun içecekler için iyi bir alternatif olabilir. Bu sayede kalorili sıvılar tüketmekten kaynaklanabilecek kilo alımını önlemeye yardımcı olabilir.

Misket limonlu suyun aroması sizi daha fazla su içmeye teşvik ediyorsa bu da faydalı bir şeydir. Araştırmalar daha çok su içmenin, kilo kaybı ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Misket limonlu su nasıl hazırlanır?

Misket limonlu suyu kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz:

• Misket limonunu yıkayın ve dörde bölün.
• Bir bardağa su doldurun ve misket limonunu içine sıkın.
• Daha fazla aroma için suya misket limonu dilimi atın.

İsterseniz içeceğinizi büyük bir sürahide de hazırlayabilirsiniz. Bunun için sürahiye su doldurun, ardından iki adet misket limonunun suyunu sıkın. Suyunuzun daha aromalı olmasını isterseniz bir gün bekletebilirsiniz.