Obeziteyi önleyen protein: Kadınlarda daha fazla üretiliyor

Obezite, kilolu olmaktan daha fazlasıdır. Obezite, vücudunuzda çok fazla yağ birikmesi nedeniyle sağlığınızın bozulmasıdır. Obezite, ABD’de giderek yaygınlaşan ve insanların ruh halini, yaşam kalitesini ve sağlığını olumsuz etkileyen bir sorundur. Obezite, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve COVID-19 gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskinizi artırır.

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bazı bilim insanları, obezitenin nasıl oluştuğunu ve nasıl önlenip tedavi edilebileceğini anlamak için fareler üzerinde deneyler yaptılar. Farelere yüksek yağlı yiyecekler verdiler ve onların kilo alıp almadıklarını gözlemlediler. Erkek farelerin dişi farelere göre daha kolay kilo aldıklarını fark ettiler. Bunun nedeninin, dişi farelerin vücutlarında bir tür protein olan RELMalpha’nın daha fazla üretilmesi olduğunu buldular.

RELMalpha, vücudun savunma sisteminde önemli bir rol oynar. Vücudunuzda enfeksiyon veya iltihaplanma olduğunda, RELMalpha bunlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin sayısını ve işlevini ayarlar. Bu beyaz kan hücreleri makrofaj ve eozinofil olarak adlandırılır. Makrofajlar ve eozinofiller, vücudunuzu zararlı mikroplardan korur, ancak çok fazla veya çok az olursa vücudunuza zarar verebilirler. RELMalpha, bu hücrelerin dengede kalmasını sağlar.

Bilim insanları, dişi farelerde RELMalpha’nın üretimini durdurduklarında, bu farelerin de erkek fareler gibi kilo aldıklarını ve iltihaplandıklarını gördüler. Ama bu farelere RELMalpha veya eozinofil vererek obeziteyi azaltabildiler.

Bilim insanları, bu çalışmayla kadınlarda obezitenin nasıl önlendiğini anlayan ilk kişiler olduklarını söylediler. Ayrıca erkeklerde de RELMalpha’nın önemli olduğunu, ama kadınlardan daha az etkili olduğunu buldular.

Bilim insanları, bu çalışmanın obezite gibi hastalıkları tedavi etmede kadın ve erkek arasındaki farklılıkları göz önünde bulundurmanın çok önemli olduğunu söylediler. Ayrıca RELMalpha’nın obeziteye karşı koruyucu bir rol oynadığını gösteren ilk çalışma olduğunu belirttiler.

Bilim insanları, RELMalpha ve eozinofil gibi yolları güçlendirerek obeziteye karşı yeni ilaçlar geliştirebileceklerini umuyorlar.