Tatlı patatesin sağlık faydaları nelerdir?

Büyük marketlerin sebze reyonlarında farklı görüntüsüyle gözünüze mutlaka takılmıştır. Azıcık pahalı fiyatıyla da tanıyanlarınız vardır onu. Görünce ''Bu nedir?'' diyenlerinize bugün tatlı patatesi diğer adıyla da kırmızı patatesi anlatmak için sıvadık kollarımızı. Faydalarını öğrendikten sonra mutfaklarınızda sık sık tüketmek isteyeceksiniz onu. Lezzeti de şifası da çok olan bu sebze, klasik patatese daha sağlıklı ve lezzet olarak daha farklı bir alternatif olarak çıkıyor önümüze.

Yurt dışında oldukça sevilen bir sebze kendileri. Ancak ülkemizde pek tüketilmiyor. Hafif tatlı lezzetiyle damaklarınızı şenlendirecek, doyurucu ve sağlıklı sebze ile tanışın!

Tatlı patates (kırmızı patates) nedir? Nerelerde bulunur ve kullanılır?

Orta Amerika ile Güney Amerika'ya doğru lezzetli bir yolculuğa çıkarak başlayalım. Burası tatlı patatesin doğduğu yer ve en çok tüketildiği yerlerden de biri. Dış kabuğu klasik patatese göre hafifçe kalın bir patates türü. ''Rengi neden patatesten farklı?'' derseniz de bu patateslerin rengi yetiştikleri topraklara göre değişebiliyor. Bazı patateslerin iç renkleri sarımsı beyaz renklerde olurken, bazıları da turuncuya kaçan hafif kırmızı renklerde olabiliyor.

Klasik patates gibi tatlı patatesin de içinde karbonhidrat bulunuyor ancak daha sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı kendisi. Ülkemizde de daha sıcak illerde üretimi yapılıyor.

Tatlı patatesleri büyük marketlerden, internet sitelerinden ya da ülkemizde üretimini yapan yerel üreticilerden temin etme şansına sahipsiniz. ''Nerede kullanırım?'' sorunuza da hemen yanıt verelim. Tatlı patatesi dilerseniz salatalarınızın içerisine koyabilirsiniz. Haşlayıp ya da fırınlayıp tüketebilirsiniz. Püresini yapabilir, patateslerinizin içerisine peynir, et gibi malzemeler koyup kumpir benzeri bir tarife dönüştürebilirsiniz. Hafif tatlı bir tadı olduğu için tartlarınızın içerisine koyabilir, püresini yapıp sütlü bir tatlınızla buluşturabilirsiniz. Ekmek harcından çörek içine her türlü hamur işi tarifinizin içerisinde tatlı patatesi kullanabilirsiniz. Tıpkı klasik patates gibi kızartmasını yapabilir ya da fırında pişirebilirsiniz.

Tatlı (kırmızı) patatesin faydaları

- İçerisine A, C, B ve B6 vitaminlerini bulundurur. Çok önemli bir lif kaynağıdır.

- Vitaminlerin yanında lif, fosfor, bakır, manganez ve potasyum bulundurur. Oldukça faydalıdır.

- Klasik patatesten çok daha sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Glisemik indeksi düşük olduğu için tok tutar.

- Tok tutma özelliği sayesinde ani bastıran açlıkların önüne geçer, kilo vermenize yardımcı olur.

- Beta karoten oranı yüksek olduğu için bağışıklık sisteminin güçlü olmasına destek olur.

- Karaciğer yağlanması, kalp krizi riskini azaltır. Özellikle cilt ve prostat kanseri riskini de azaltmaya destek olur.

- Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, içerisinde lif olduğu için sindirim sisteminin düzenli çalışmasını da sağlar.

Kısacası tatlı patates tüketmek için nedeniniz çok! Afiyet olsun.