Vejetaryenler için B12 kaynakları

B12 vitamini hücreler için gerekli bir vitamindir. Sinirlerinizi, kan hücrelerinizi ve DNA'nızı sağlıklı tutmak için önemlidir. Bitki bazlı gıdalar doğal olarak B12 içermez, bu nedenle vejeteryan veya vegan diyeti uygulayan kişilerin bir eksiklikten kaçınmak için her gün yeterince B12 aldığından emin olmaları gerekir. B12 vitamini eksikliği, pernisiyöz anemi gibi ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir. Vejetaryenler, B12 kaynakları için çeşitli seçeneklere sahiptir. Bunlara yumurta ve süt ve peynir gibi süt ürünleri dahildir. Besin mayası, maya yayılımları, bazı mantarlar ve bazı algler gibi doğal besinler de B12 vitamini içerir.

Vejetaryenler için B12 kaynakları

Süt ürünleri

Süt ürünleri yemek, vejetaryen bir diyette yeterli miktarda B12 vitamini almanın en basit yollarından biridir. 1 bardak az yağlı sütte 1,2 mikrogram (mcg) veya Günlük Değerinizin (DV) yüzde 50'si, az yağlı yoğurtta günlük ihtiyacın yüzde 46'sı karşılanır. Bu yüzden kahvaltıda yoğurt, peynir ve süt tüketmeye özen gösterin.

Yumurta

Vejetaryenler için bir diğer B12 kaynağı da yumurtadır. Bir büyük, haşlanmış yumurta, günlük B12 ihtiyacının yüzde 25'ini karşılar. Yumurtalar, bazı vejetaryen diyetlerinde eksik olabilecek başka bir besin olan protein açısından da yüksektir. Yumurtayı kahvaltılara ve salatalara ekleyebilirsiniz.

Güçlendirilmiş gıdalar

B12 vitamini ile güçlendirilmiş gıdalar, günlük alım ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Bunlar, vejetaryenler ve veganlar için yüksek biyoyararlanıma sahip, kolayca bulunabilen bir B12 kaynağıdır. Güçlendirilmiş kahvaltı gevreği harika bir seçimdir. Tahıllar genellikle porsiyon başına DV'nin yüzde 25'ini içerir.

Maya

B12 vitamini içeren bir başka güçlendirilmiş gıda, besleyici mayadır. Bu, birçok vejetaryen ve vegan için vazgeçilmez bir besindir. Bir yemek kaşığı yüzde 100 güçlendirilmiş besin mayası, B12 vitamini ihtiyacının yüzde 100'ünü sağlar. Vejetaryen soslara, biberlere veya körilere besin mayası eklemeyi deneyin.

Nori

2014 yılında yapılan bir araştırma, mor laver olarak da adlandırılan nori'nin iyi bir B12 vitamini kaynağı olduğunu öne sürüyor. Bu alg ürünü genellikle Asya ülkelerinde yenir. Suşide kullanılan nori, B12 bakımından zengin bir kaynaktır.

Shiitake mantarı

Nori gibi, shiitake dahil bazı mantarlar da B12 vitamini içerir. Günlük B12 vitamini ihtiyacınızı karşılamak için yaklaşık 50 gram kuru şitake mantarı tüketmeniz gerekir.