Yaşlı kadınlarda sabit kilo, uzun ömürlülüğün sırrı

Yaşlı kadınlar için kilo vermek, daha uzun yaşamak anlamına gelmez. Aslında, 60 yaşından sonra vücut ağırlığını koruyan kadınların, 90, 95 veya 100 yaşına ulaşma olasılığı daha yüksektir. Bu, Kaliforniya San Diego Üniversitesi tarafından yürütülen çok-kurumlu bir araştırmanın sonucudur.

Araştırmacılar, menopoz sonrası kadınlarda kronik sağlık sorunlarının nedenlerini araştıran ileriye dönük bir çalışma olan Kadın Sağlığı Girişimi’ne kaydolan 54.437 kadın arasında yaşamın ilerleyen dönemlerindeki kilo değişiklikleri ile olağanüstü uzun ömür arasındaki ilişkileri araştırdılar. Takip süresi boyunca 30.647 kişi, yani katılımcıların yüzde 56’sı, 90 yaş ve üstüne kadar hayatta kaldı.

Araştırma, Journal of Gerontology: Medical Sciences dergisinin 29 Ağustos 2023 tarihli çevrimiçi sayısında yayınlandı. Bulgulara göre, sabit bir kiloya sahip olan yaşlı kadınların, yüzde 5 veya daha fazla kilo kaybı yaşayanlara kıyasla, daha uzun yaşama şansı 1,2 ila 2 kat daha fazlaydı. Örneğin istemeden kilo veren kadınların 90 yaşına kadar hayatta kalma olasılıkları yüzde 51 daha azdı. Ancak sabit kiloyla karşılaştırıldığında yüzde 5 veya daha fazla kilo almak olağanüstü uzun ömürle ilişkilendirilmedi.

Araştırmanın başyazarı Aladdin H. Shadyab şöyle konuştu: “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaşlı kadınların vücut kitle indeksi 25 ila 35 arasında olan aşırı kilolu veya obeziteye maruz kalması çok yaygındır. Bulgularımız, yaşlı kadınlarda uzun ömürlülük hedefi olarak sabit kiloyu destekliyor.” , Ph.D., MPH , UC San Diego’daki Herbert Wertheim Halk Sağlığı ve İnsan Uzun Ömür Bilimi Okulu’nda doçent .

“Yaşlanan kadınlar, kilo vermeye çalışmadıkları halde kendilerini kilo verirken bulurlarsa, bu, sağlık sorunlarının bir uyarı işareti ve ömrünün kısalmasının habercisi olabilir.”

Bulgular, yaşlı kadınlarda kilo vermeye yönelik genel önerilerin onların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmayabileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte yazarlar, sağlıklarını veya yaşam kalitelerini iyileştirmek için orta derecede kilo kaybı öneriliyorsa kadınların tıbbi tavsiyelere kulak vermesi gerektiği konusunda uyarıyorlar.