Zayıflamak saç dökülmesine neden olur mu?

Bazı durumlarda kilo vermek ve diyet yapmak, saç dökülmesi gibi yan etkilere neden olabilir. Vücut, besin eksikliği, hormonal değişiklikler ve strese karşı hassas bir yapıdadır. Ek olarak hızlı kilo vermek, kısıtlayıcı diyetler uygulamak veya kilo verme ameliyatları sonucunda saç dökülmesi görülebilir. Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, vitamin ve mineral eksiklikleridir. Hızlı kilo kaybı, tetikleyici bir olaydan ortalama 3 ay sonra çıkar. Kısıtlayıcı diyetler de saç dökülmesi ile ilişkili olabilir. 

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Hızlı diyet: 1970'lere kadar uzanan araştırmalar, saçın düzgün bir şekilde uzayabilmesi için yeterli miktarda kalori ve besine ihtiyacı olduğunu bulmuştur. Hızlı ve kötü planlanmış diyetler, vücutta demir eksikliği, protein eksikliği çinko ve kalori eksikliklerine yol açabilir. Bunlar da saç dökülmesinin en yaygın nedenleri arasındadır. 

Düşük proteinli beslenme: Proteinlerin yapı taşı olan amino asitler, saçların büyümesi için gereklidir. Bunun nedeni, saçın ana yapısal proteini olan keratin üretimi için amino asitlerin gerekli olmasıdır. Yetersiz protein alımı, vücudun doku onarımı, su dengesinin düzenlenmesi, hormon üretimi gibi işlevlerini yeterince yerine getirememesine neden olabilir. Saç dökülmesi olan kişilerde histidin, lösin, valin ve sistein gibi spesifik amino asitlerdeki eksiklikler yaygındır.

Kilo verme ameliyatları: Kilo verme ameliyatları, genellikle hızlı kilo kaybı ile ilişkilidir. Bu ameliyatlar, genellikle protein ve vitamin eksikliklerine neden olur. Bu durumda saç dökülmesi görülebilir. Tüp mide ameliyatı geçirmiş 112 kadında 2020 yılında yapılan bir çalışmada, katılımcıların yüzde 72'si ameliyattan sonra saç dökülmesi yaşadı.

Kısıtlayıcı diyetler: Şok diyetler gibi tüm besin gruplarını kesen diyetler, stres veya besin eksikliği sonucunda saç dökülmesine neden olabilir. Demir, çinko, protein, selenyum ve esansiyel yağ eksikliği, saç dökülmesiyle ilişkilidir. 

Saç dökülmesi tehlikeli mi?

Saç dökülmesi, tek başına tehlikeli değildir. Ancak kilo kaybından sonra saç dökülmesinin altında yatan sebepler, tehlikeli olabilir. Örneğin, besin eksiklikleri ve aşırı kalori kısıtlaması, demir eksikliği anemisi, kas kaybı ve daha fazlası gibi ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir. Potansiyel olarak saç dökülmesine neden olmasının yanı sıra, demir eksikliği anemisi beyin fonksiyonlarında bozulmaya, kısırlığa, kalp rahatsızlıklarına, depresyona ve değişmiş bağışıklık sistemi fonksiyonuna yol açabilir. Kilo kaybıyla birlikte uzun süredir saç dökülmesi yaşıyorsanız, mutlaka bir sağlık uzmanıyla konuşmanız gerekir. 

Kilo vermeye çalışırken saç dökülmesi nasıl önlenir?

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde kilo vermek, hem saç dökülmesi, hem de genel vücut sağlığı açısından çok önemlidir. Hızlı, kısıtlayıcı ve şok diyetler fiziksel ve zihinsel olarak sağlığa zararlı olabilir ve tekrar kilo alma ile ilişkilidir. Hızlı kilo vermeyi vaat eden kısıtlayıcı diyetlerden uzak durun. Bunun yerine kişiye özel olarak hazırlanan, beslenme uzmanı tarafından düzenlenen diyetleri tercih edin. Bir anda hızlı kilo vermek yerine, sağlıklı ve yavaş bir şekilde kilo vermeyi hedefleyin. Diyet planınızı hazırlarken, protein, demir, çinko içeren besinleri mutlaka beslenme listenize ekleyin. 

Kilo verme ameliyatı geçirecekseniz, işlemden önce vitamin seviyelerinizi kontrol ettirin ve normal düzeyde olduğundan emin olun. Sonrasında doktorunuz tarafından önerilen besinlerle takviye alın. Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Tedaviye başlamadan önce altında yatan sebebi belirlemek için mutlaka bir uzmana danışın.