• Dünyanın en küçük vücuda yerleştirilebilir çipi

  Dünyanın en küçük vücuda yerleştirilebilir çipi

  Amerika Birleşik Devletleri, Columbia Üniversitesi’nde geliştirilen tam işlevli bir elektronik devreye sahip, sadece mikroskopla görülebilen, tıbbi durumları izlemek için hipodermik bir iğne ile vücuda enjekte edilebilen bir çip geliştirildi.

  7 Mayıs’ta yayınlanan makaleye göre geliştirilen çipin toplam hacmi 0.1 mm3’ten daha az. Bu da yaklaşık olarak bir kum tanesi boyutudur ve bu nedenle yalnızca mikroskopla görülebilir. Bilgi akışı kablosuz olarak yapılabilen çip ile iletişim kurmak için ultrason kullanılıyor.

  Görünüşe göre çip, insanların tıbbi durumlarını izlemenin yanı sıra bir . Üniversiteye göre, fizyolojik işlevleri destekleyebilecek ve geliştirebilecek ve hastanın yaşam kalitesini genel olarak iyileştirecek hastalıkları tedavi edebilecek.

  Neurolink’in çip takılmış maymun videosu ortalığı karıştırdı.

  Dünyanın en küçük çipinin izleyebileceğini umduğu fiziksel koşullardan bazıları; sıcaklık, kan basıncı, glikoz ve solunumu hem tanı hem de tedavi amaçlı olarak takip edebilmek. Mevcut model yalnızca vücut sıcaklığını ölçebilse de geliştirici ekibe göre çipin yapabileceklerinde büyük bir potansiyel var.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et