Vücut geliştirme takviyesi Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olabilir

Hafızanızı korumak için yapabileceğiniz bir şey, vücut geliştiricilerin diyetinde bulunan bir besin takviyesi olabilir. Bu takviye, beta-hidroksi beta-metilbütirat veya kısaca HMB adı verilen bir maddedir. RUSH araştırmacıları, HMB’nin Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak için hafızayı güçlendirdiğini ve beyindeki zararlı plakları azalttığını buldular.

HMB, doktor reçetesi gerektirmeyen ve spor salonlarında satılan bir takviyedir. Vücut geliştiriciler, kaslarını büyütmek ve güçlendirmek için egzersiz yaparken HMB kullanırlar. HMB’nin uzun süreli kullanımının güvenli olduğu ve yan etkisi olmadığı bilinmektedir.

RUSH Tıp Koleji’nde nöroloji, biyokimya ve farmakoloji alanlarında profesör olan Dr. Pahan, Alzheimer hastalığına neden olan mekanizmaları anlamanın, hastalığı durdurmak için ilaçlar geliştirmek için önemli olduğunu söylüyor.

Dr. Pahan’ın ekibi, Alzheimer hastalığı olan farelerde HMB’nin etkisini inceledi. HMB’nin beyne girip nörotrofik faktör adı verilen ve nöronların sağlıklı kalmasına yardımcı olan proteinleri artırdığını gördüler. Bu proteinler, beyindeki hücreler arasındaki bağlantıları güçlendirerek hafızayı ve öğrenmeyi iyileştiriyor. Ayrıca HMB’nin, beyindeki plakları ve yumakları azalttığını da buldular.

Dr. Pahan, HMB’nin bu etkilerinin, PPARa adlı bir hormon reseptörünü uyararak gerçekleştiğini belirtiyor. Bu reseptör, beyindeki yağ asitlerinin dengesini sağlıyor.

Dr. Pahan, HMB’nin insanlarda da aynı sonuçları vermesi durumunda, Alzheimer hastalığı için umut verici bir tedavi olabileceğini söylüyor.

Alzheimer hastalığı, geri dönüşümsüz bir beyin hastalığıdır. Bu hastalıkta hafıza ve düşünme yetenekleri giderek kaybolur ve en basit işleri bile yapmak zorlaşır. Alzheimer hastalığı genellikle 60 yaşından sonra ortaya çıkar. ABD’de 6 milyon kadar insan bu hastalığa yakalanmıştır. Hastaların yaklaşık üçte ikisi kadındır.