• Güneş kremleri D vitamini alimini engelliyor

  Güneş kremleri D vitamini alimini engelliyor

  “Güneş Vitamini” olarak da bilinen D vitamininin her gün yeni bir özelliği daha ortaya çıkıyor. Diğer vitaminlerden tamamen farklı bir yapısı bulunan D vitamininin aslında bir hormon olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. D vitamininin cildin güneşe maruz kaldığında kolesterolden meydana getirdiği bir streoid hormonu olduğunu belirten Synlab Laboratuarları Genel Müdürü Dr. İlker Kütükoğlu, D vitamini alımı konusunda bilgi verdi.

  Synlab Laboratuarları Genel Müdürü Dr. İlker Kütükoğlu

  BÜNYEMİZ İÇİN KRİTİK HORMON

  Beyin sağlığından kalp sağlığına, diyabetten hipertansiyona, bağışıklık gücünden kemik-diş sağlamlığına ve hatta kanser oluşumuna kadar pek çok şey D vitamini rezervimize bağlı. Bünyemiz için kritik bir hormon görevi gören D vitamininin eksikliğine karşı uyanık, dikkatli ve bilinçli olmalıyız.

  UZUN YAŞAMIN SIRRI “D” VİTAMİNİ

  D vitamini eksik olan bireylerde Tip2 Diyabet, Parkinson ve kalp-damar hastalıklarının görülme riski artarken, kişinin bilişsel fonksiyonlarında da azalma gözlenir. Bu eksiklik başta halsizlik, yorgunluk olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkartır. Yani uzun yaşamak ve yaşadıklarımızı da unutmamak istiyorsak “D vitamini” deyip geçmememiz gerekiyor.

  EN İYİ YÖNTEM GÜNEŞ IŞIĞI

  D vitamini almanın en iyi yöntemi güneş ışığıdır. Vücudumuz kendisi için gerekli olan D vitaminini, güneşten gelen B tipi ultraviyole ışınlarının cilde temasıyla üretir. Güneşli günler, D vitamini stoklarını doldurmak için en güzel zamanlardır. Güneşlenmek için de illa yaz boyu güneşin altında yatmak gerekmez. Ellerinizi, ayaklarınızı ve yüzünüzü özellikle öğle vakitlerinde kısa aralıklarla güneşle buluşturmanız yeterli.

  GÜNEŞ KREMİ D VİTAMİNİNİ ENGELLİYOR

  D vitamini, yaz aylarında güneş kremlerinin kullanımı nedeniyle yeterli oranda alınamıyor. Bununla birlikte çocukların yaz aylarını spor salonu, müze, kapalı yüzme havuzu gibi alanlarda geçirmesi güneşten yeterince faydalanamamalarına yol açıyor. Ayrıca güneşlendikten sonra yüz, kol, omuz, bacak gibi güneş gören bölgelerin sabunlanmaması, sadece ılık bir duşla yetinilmesi gerekiyor. Emziren annelerin ve hamilelerin de D vitamini eksikliği konusunda çok ama çok duyarlı olmaları lazım.

  D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR

  * Bağışıklık sistemi zayıflıyor, enfeksiyonlara ve kansere yakalanmak kolaylaşıyor.

  * Bellek fonksiyonları güç kaybediyor.

  * Depresyona yakalanma ihtimali artıyor.

  * D vitamini eksik olanlarda diyabet/şeker hastalığı daha sık görülüyor.

  * Otoimmün hastalıklar sıklaşıyor.

  * Kalp damar hastalığı riski artıyor.

  * Hipertansiyon ihtimali yükseliyor.

  * Kemikler ve dişler zayıf düşüyor, osteoporoz ve osteomalazi riski maksimuma ulaşıyor.

  * Çocuklarda raşitizm ortaya çıkıyor.

  * İnsülin direnci daha erken ortaya çıkıyor, kilo problemi daha sık görülüyor.

   

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et