Sıcak havalarda ölümcül kalp krizi riski iki katına çıkabilir

Çin’de yeni bir araştırma, sıcaklık ve hava kirliliği arttıkça kalp krizi nedeniyle ölen insan sayısının da arttığını gösteriyor. Bu araştırma, Amerikan Kalp Derneği’nin en önemli dergisi olan Circulation’da yayınlandı.

Araştırmanın baş yazarı Yuewei Liu, “Sıcaklık çok yükseldiğinde veya çok düştüğünde insanların sağlığı bozuluyor. Bunun yanında havada çok küçük kirli parçacıklar da var. Bu parçacıklar sıcaklıkla birlikte kalbi zorluyor” dedi. Liu, bu konunun çok önemli olduğunu, çünkü kalp krizi dünyada çok insanın ölümüne neden olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, 2015-2020 yılları arasında Çin’in Jiangsu eyaletinde kalp krizinden ölen 202 bin 678 kişiyi inceledi. Bu kişilerin yaş ortalaması 77,6 idi; yarısı 80 yaşından büyük ve yarısı erkekti. Araştırmacılar, bu kişilerin öldükleri gün ve bir gün önce havadaki kirli parçacık miktarını ölçtü.

Araştırmacılar, sıcaklığı hem ısı hem de nem olarak hesapladı. Sıcaklık ve nem çok yüksek veya çok düşük olduğunda insanlar rahatsız oluyor. Araştırmacılar, bu durumların ne kadar sürdüğünü ve ne kadar şiddetli olduğunu belirledi. Bu durumlarda kalp krizinden ölen kişilerin sayısını, aynı ayda normal sıcaklıkta olan günlerdeki sayıyla karşılaştırdı. Ayrıca havadaki kirli parçacık miktarını da dikkate aldı. Metreküp başına 37,5 mikrogramdan fazla kirli parçacık olan günleri kirli gün olarak kabul etti.

Liu, “Sonuçlarımız, sıcaklık ve hava kirliliğinin azaltılmasının, özellikle kadınlar ve yaşlılar için kalp krizinden ölümü önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor” dedi.

Normal günlerle karşılaştırıldığında, kalp krizinden ölme riski şu şekilde değişti:

Sıcaklık ve nem çok yüksek olduğunda (82,6 ila 97,9 derece Fahrenhayt arasında) iki gün boyunca süren sıcak hava dalgalarında yüzde 18 arttı. Sıcaklık ve nem daha da yükseldiğinde (94,8 ila 109,4 Fahrenhayt derece arasında) dört gün boyunca süren sıcak hava dalgalarında yüzde 74 arttı. Bu araştırma süresince kalp krizinden ölen kişilerin yüzde3’ü bu tür sıcak hava dalgalarında öldü. Sıcaklık ve nem çok düşük olduğunda (33,3 ila 40,5 derece Fahrenhayt arasında) iki gün boyunca süren soğuk havalarda yüzde 4 arttı. Sıcaklık ve nem daha da düştüğünde (27,0 ila 37,2 Fahrenhayt derece arasında) üç gün boyunca süren soğuk havalarda yüzde 12 arttı. Bu araştırma süresince kalp krizinden ölen kişilerin yüzde 3’ü bu tür soğuk havalarda öldü. Sıcaklık ve nem çok yüksek olduğunda (94,8 ila 109,4 Fahrenhayt derece arasında) ve havada çok fazla kirli parçacık olduğunda (metreküp başına 37,5 mikrogramdan fazla) dört gün boyunca süren sıcak hava dalgalarında iki kat arttı. Bu araştırma süresince kalp krizinden ölen kişilerin yüzde 0,2’si bu tür sıcak ve kirli hava dalgalarında öldü.