• Hayatınızı değiştirmek için kartaldan ders alalım

  Hayatınızı değiştirmek için kartaldan ders alalım

  Bütün bir kış boyunca iş stresi ve zorlu yaşam koşullarından bunaldınız ve yazın özlemini duydunuz. Şimdi hayatınızın memnun olmadığınız yanlarını değiştirmenin vakti geldi. Ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Yaz tatili, hayatınızı değiştirmek için yapacağınız başlangıç için bulunmaz bir zaman. Nasıl mı?

  Kişisel Gelişim Uzmanı, Yaşam Sihirbazı Dr. Turhan Güldaş, hayatınızı nasıl değiştirebileceğiniz konusunda etkili önerilerde bulundu.

  Dr. Turhan Güldaş,, 

  Kimi özel hayatından kimisi işinden şikayetçi, kimisinin ise bambaşka hayalleri var… Bütün bir yıl bekleyip de özlem duyduğunuz yaz tatili geldi çattı. Ancak bu zamanı doğru kullanmalısınız. Hem de hayatınızda köklü değişiklikler yapmak istiyorsanız…

  Yaşam Sihirbazı ve Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş, hayatını değiştirmek isteyenlere etkili önerilerde bulundu ve Rus kaynaklarından alıntıladığı, çok bilinmeyen “Kartalın Öyküsü”nü Türkiye’de ilk kez anlattı. Dr. Güldaş, kartalların 40 yaşından sonraki acılı ve zorlu geçen değişim sürecinden mucizevi örnekler verdi.

  Öncelikle değişimden emin olmak gerektiğini belirten Dr. Turhan Güldaş, “Kişi kendi kararını özgür iradesi ve arzusu ile vermediği sürece kararlılığın devamı gelmeyecektir. Ancak gerçekten değişiklik yapmak isteniyorsa ve kişi bunda kararlı ise aslında yapılacak şeyler oldukça basittir. Aslında tüm cevaplar insanın beyninde gizlidir” dedi. Dr. Güldaş, hayatını değiştirmek isteyenler için şu önerilerde bulundu:

  “1- NEYİ DEĞİŞTİRMEK İSTEDİĞİNİZE KARAR VERİN: Değişim sürecinde yapılması gereken ilk şey nasıl bir değişim istenildiğine karar verilmesidir. Sonrasında ise bu değişimle ilgili sorular sormak ve cevaplar bulmak değişim sürecinde büyük bir adım atmayı sağlayacaktır. Kişiler bir problemleri ya da eksikleri olduğunu kabul edip ilk adımı attıktan sonra değişim süreci başlar. Bu süreçte başkalarının verdiği fikirler oldukça subjektif fikirler olacağından ötürü kalıcı ve uzun vadede çözüm odaklı fikirler olmaz. Değişim sürecinde sorunları ortaya dökmek ve bu sorunları yazılı bir şekilde kağıda aktarmak önemlidir. Yazılı olan çalışmalar insan zihnini her zaman daha net bir şekilde etkilemektedir. Soruları ve sorunları aktarırken gerçekten merak edilen her soru sorulmalıdır. ‘Hayatımı nasıl değiştirebilirim?’ sorusu bu noktada iyi bir başlangıç olabilir. Bu soruya düşünmeden akla gelenleri arka arkaya sıralayarak cevap vermek etkili olacaktır. Örneğin; ‘Erken kalkmalıyım, kafaya takmamalıyım, düzenli olmalıyım, zorluklar karşısında yılmamalıyım’ vb. cevaplar gerçeklerin net bir şekilde görülmesini sağlar.

  2- RADİKAL KARARLAR ALIN: Hayatı değiştirmek için radikal kararlar alabilmek gerekir. Eğer radikal kararlar almak yerine alıyormuş gibi yapılacaksa sonuç hüsran ve motivasyon kaybı olacaktır. Bir yaranın iyileşmesi için pansumandan daha fazlasına ihtiyaç vardır. Gerekirse dikiş atılmalı ya da cerrahi müdahalede bulunulmalıdır. Hatta bölge insana zarar verecek düzeydeyse örneğin kangren olmuşsa kesilip atılmalıdır. Bu kararları almaya ve uygulamaya hazır olmak değişimin temelinde yer alır.

  3- DÜŞÜNCE BİÇİMİNİZİ TOPTAN DEĞİŞTİRİN: Hayatı değiştirmek için düşünce biçimini değiştirmek gerekir. Bunun anlamı bugün sahip olunan hayatın her anında bugüne kadar alınan kararların etkisinin olduğudur. Yani yarın yaşayacağınız hayatı değiştirmek için bugün alacağınız kararları değiştirmeniz gerekir. Daha iyi, daha rahat ve daha az problemli bir hayat için düşünce şeklini değiştirmek gerekir.

  4- HAYAL KURUN: Değişimde başarıya ulaşmak için en önemli noktaların başında hayal kurmak gelir. Hiçbir olay beyinde canlandırılmadan gerçek hayata geçirilemez. O halde hayatınızda istediğiniz değişimi, ‘Yaratıcı İmgeleme’ yöntemiyle beyninizde canlandırın. Kendinizi o değişimin olduğu zamana götürün ve yaşayın, beyninizde uygulayın. Bu yöntem hedef için çok önemli bir motivasyon kaynağıdır. Bu yöntemi meditasyon yaparak uygulayın. Bir araba mı almak istiyorsunuz? O arabanın her detayını beyninizde canlandırın, arabaya binin ve kullanın… Ne kadar gerçekçi canlandırma yaparsanız motivasyonunuz o kadar güçlü olur. Günde iki kere uzun meditasyon seansında, sabah uyandığınızda ve akşam yatmadan önce meditasyon sırasında hayalinizi ve hedefinizi canlandırın.

  5- SABIRLA HAREKET EDİN: Sabırlı olmak ve beklemek değişim için önemlidir. Şu an sahip olunan hayatın arkasında yıllar varken yarın yaşanacak hayat birkaç günde değişmez. Değişim için zamana ve inanca ihtiyaç vardır. Her gün yeni bir adım ve yeni hayata yaklaşılan bir adımdır. Bu süreçte insan gerçekçi olmalı, problemleri yeniden gözden geçirmeli, hataları tespit etmeli ve sorunu net bir şekilde bulmalıdır.

  6- BAŞARISIZ ADIMLARDAN YILMAYIN: Teşhis yaptıktan sonra tedavinin doğru olması daha kolaydır. Teşhis yanlış olursa tedavi de hatalı olur ve başarıya ulaşılmaz. Ancak başarıya ulaşmak için başarısız adımlardan yılmayın. Başarısız olmak dünyanın sonu değildir. Tam tersine başarıya giden yolu gösterir. Dikkat edin en başarılı olmuş insanlar en fazla başarısızlığa uğramış insanlardır. En fazla hata yapmış insanlardır. Bugün Edison dünyada en fazla patenti olan insandır. O bile soya fasulyesinden bir kauçuk üretebilmek için 10.000 tane deney yapmıştır. Yani 10.000 tane başarısızlık…

  Atletizmde uzun atlamak için önce geri geri gidilir. Yani enerji, güç kazanmak için geri geri gidilir. Geri gitmek aslında kaybetmek değil, güç kazanmaktır. Başarısız adımlar bizi hırslandırmalı hatta motive etmelidir.

  7- ZORLU VE ACILI BİR SÜRECE HAZIR OLUN:

  İnsan hayatında değişim istiyorsa bu mümkündür ancak her değişim zorludur. Yeniden başlamak hiçbir zaman kolay değildir. Yenilenmek için acılı bir süreci sabırlı bir şekilde atlatmak gerekir. Yenilenmek için başlayan süreçte doğru adımlar atıldığı zaman, insan hayatına sıfırdan başlayabilir. Yeni başlangıçlar ve kararlar ile şekillenen hayat tam olarak hayal edilen noktaya gelir. İnsan bu süreçte hatalarını görür, planlarını yapar, doğru kararlar alır ve uygular.

  8- HAREKETE GEÇİN VE GEREĞİNİ YAPIN: Başarı için gereken tek şey harekete geçmek ve gereğini yapmaktır. İnsanlar her zaman yanlış olanın, sorunlu olanın farkında olur ama bir şey yapmaz. Hayatı değiştirmek aslında bir şeyler yapmak anlamına gelir. Her zaman sıfırdan başlamak için bir şans vardır. Bu şansı elde etmek için kararlı ve azimli olmak gerekir.

  Kartallar, başına gelen değişimlere boyun eğmiş olsaydı hayatına devam edemezdi. Birilerinin onu kurtarmasını beklemek yerine kendi kararlarını alan ve hayata sıkı sıkı sarılan kartal, yeniden başlama şansını elde etti. Siz de kartalın değişim öyküsündeki gibi kararlı ve azimli olursanız hayatınızı yeniden kurgulayıp değişiklik yapabilirsiniz.”

  İŞTE KARTALIN DEĞİŞİM ÖYKÜSÜ

  Kartallar, 40 yaşına geldikleri zaman çeşitli fiziksel değişimler yüzünden hayatlarını eskisi gibi sürdüremezler. 40 yaşına gelene kadar gagaları yumuşar ve kıvrılır. Gaga yapısında meydana gelen bu değişim kartalın tüylerini yolmasını ve yiyecekleri parçalamasını engeller. Tüylerini yolamadığı için ağırlığı artan kartal, zamanla uçamaz hale gelir. Ayrıca pençeleri de yumuşar ve eğrilir. Bu yüzden avını yakalayamaz hale gelirler. Bu noktada kartalların önünde iki seçenek vardır: Ya yaşamına bu şekilde devam edecek ve nihayetinde uçamadığı ya da aç kaldığı için ölecektir. Ya da uzun ve acılı bir süreç sonunda yeniden doğma şansına sahip olacaktır. Ölüm ile yaşam arasında kartallar, değişimi seçer ve zorlu bir sürece giderler.

  Kartalın hayata sıfırdan başlaması için yapması gerekenler oldukça acılıdır. Öncelikle yuvasına giderek gagasını kayalara vurarak parçalar. Parçalanan gaganın yerine 2-3 ay sonra yeni gaga gelir. Olması gereken sertlikte ve güçteki yeni gagasıyla kartal, yumuşayan tırnaklarını koparır. Kopan tırnakların yerine yenisinin gelmesi için de 2-3 aylık bir süreç gerekir. Ortalama olarak 5 ay süren acılı bir süreç sonunda kartal, yeniden avlanabilir. Artık hayatını 25 ya da 30 yıl daha devam ettirebileceği şekilde yenilenmiş bedeni ile vahşi doğaya hazırdır.

  www.drturhanguldas.com https://www.youtube.com/drturhanguldas

   

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et