• “İyi” Kolesterol, kalp hastalıklarını tespit ediyor

  “İyi” Kolesterol, kalp hastalıklarını tespit ediyor

  Bilim insanlarının konuya girmesinden önce topluma hakim olan görüş, kolesterol kaynaklarının bütün sağlık diyetlerinden çıkarılması yönündeydi. Günümüzde bu durumu tamamen aşmış bulunuyoruz. Sağlıklı yağların diyetlerimize dahil olması gerektiğini ve vücudumuzdaki bazı kolesterolün sağlığımız için gayet önemli olduğunu öğrendik.

  Sağlığınız için olmazsa olmaz kolesterol olduğu gibi kaçınmanız gereken kolesterol tipi de mevcut:

  Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol, kan damarlarının duvarlarında birikerek damarları tıkayabilir. Bunlar ayrıca kalp krizi ve felçleri tetikleyen pıhtılara da yol açabilir. Yetişkinler için vücuttaki oranı 100 mg/dL’den düşük olmalı.

  Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol, kandaki fazla kolesterolü alır ve parçalanıp vücuttan atılacağı karaciğere kadar eşlik eder. Vücudunuzda yüksek seviyelerde isteyeceğiniz kolesterol tipidir. Yetişkinler için 60mg/dL üzerinde olmalıdır.

  Yayınlanan yeni araştırmaya göre HDL’nin kan damarları içindeki iltihaplanma ile mücadele etme yeteneğinin, doktorların kalp krizi, felç veya diğer kardiyovasküler olaylar için kimin daha yüksek risk altında olabileceğini belirlemesine yardımcı olabileceğini buldu. Araştırmacılara göre bağlantı potansiyeli o kadar etkili ki HDL’nin anti-enflamatuar kapasitesinin bütün kalp hastalıklarında risk panelinin bir parçası olabilir.

  Vücuttaki HDL seviyesinin test edilmesi hali hazırda kalp hastalığı riskini değerlendirme sürecinin bir parçasıdır, ancak HDL’nin anti-enflamatuar niteliklerine yönelik ek bir test, vücuttaki HDL miktarından bağımsız olarak bile daha fazla bilgi sağlayabilir.

  Araştırmanın yayınlanan orjinal makalesi

  Araştırmacılar bu ölçümleri bulabilmek için Hollanda’dan 680 yetişkinin verilerini incelediler. Gurubun içerisinden 340’ı kalp krizi geçirdi veya bir kalp rahatsızlığı teşhisi kondu. Bu küçük gurubu benzer yaşam stillerine ve HDL kolesterol seviyelerine sahip, kalp hastalığı olmayan 340 kişiyle eşleştirdiler. Sonuç olarak şunlar bulundu:

  • HDL’nin anti-enflamatuar yeteneği, sağlıklı kategorisine girenlerde, kalp rahatsızlığı teşhisi konanlara kıyasla yaklaşık 32% daha yüksek
  • İnsanların kalp damarı hücrelerindeki HDL partiküllerinin anti-enflamatuar yeteneklerindeki her 22%’lik artışa karşılık, önümüzdeki 10 yıl içinde kardiyovasküler bir olaya sahip olma olasılığı 23% daha düşük.
  • HDL’nin anti-enflamatuar kapasitesi ile kalp sağlığı arasındaki bağlantı, kadınlarda erkeklerden daha güçlü.

  Kolesterol seviyesini etkileyen, genetik ve egzersiz gibi bir çok faktör olduğu gibi HDL seviyenizi geliştirecek yiyecekler de vardır.

  Ramazanda kolesterol seviyesini dengeleyen 10 besin

  Zeytinyağlı, baklagiller, kepekli tahıllar, lif bakımından zengin meyveler ve sebzeler, omega-3 açısından zengin balıklar, kuru yemişler ve tohumlar gibi yiyecekler de kolesterol seviyeniz için iyidir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et