• Kas erimesi ile mücadele eden yeni gıda kombinasyonu

  Kas erimesi ile mücadele eden yeni gıda kombinasyonu

  McMaster Üniversitesi’nden açıklanan yeni bir araştırmanın sonucu, protein desteklerinin sadece vücut geliştiriciler için faydalı olmadığını gösteriyor. Özel bir karışım sayesinde yaşlılarda oluşan kas erimesi ve çökmesi durumu yavaşlatılabiliyor. Kas kütlesinin kaybedilmesi ve güçte düşüş yaşlılık ile gelen durumlardan biri. Fakat artık bu kadere bağlı değil, tıptaki gelişmelerden sonra kişinin kendine bakmaması sonucu oluşan tercihe bağlı bir durum.

  ‘Sarkopeni’ (sarcopenia) da denilen yaşlılıkta kas erimesi durumu üzerine araştırma yapan McMaster Yaşlılık Araştırmaları Enstitüsü profesörü Stuart Philips ve ekibi, bir grup gıdayı birleştirip sonuçlarını deneklerde kullanmışlar. Kas gelişimini artırıcı ve vücut bağışıklığını güçlendirici bu gıdalara örnek olarak protein tozları, kreatin, D vitamini, kalsiyum ve balık yağı gösterilebilir. Araştırmada bu gıdaların farklı kombinasyonları, sarkopeni rahatsızlıkları yaşayanlarda denenmiş.

  Çalışmada araştırmacılar 70 yaşın üzerindeki denekleri iki gruba ayırmışlar. Bir gruba altı hafta boyunca protein bazlı ve farklı kombinasyonlarda gıda takviyesi içeren ilaçlar verilmiş. Diğer grup ise altı hafta boyunca vücuda etkisi olmayan bir placebo ilaç kullanmış. Bu süre sonrasında iki gruptaki denekler ilaçlarını almaya devam etmiş ve çeşitli bedensel egzersizler içeren bir programa katılmışlar. Bu programdaki egzersizler özellikle kas direnci ve sağlamlığını test edecek şekilde planlanmış.

  Kas erimesi ile mücadele eden yeni gıda kombinasyonu

  Araştırmanın ekip liderlerinden biri olan Gianni Parise, “Yaşlıların bedensel olarak zorlayıcı egzersizler yapamayacağı gibi bir önyargı var, ama bu aslında geçerli değil” diyor. Sonuçlar tahmin edilenden çok daha etkileyici olmuş. Deneklerde egzersiz programı öncesi ve sonrası yapılan ölçümlerde kas erimesi azalması ve kas kuvveti bulgularında artış farkedilmiş.

  İlk altı hafta boyunca özel gıda takviyesini alan deneklerde ortalama 700 gramlık kas artışı gözlemlenmiş. Normalde bu yaşlardaki kişilerde bu miktarın bir yıllık bir sürede kaybedildiği ifade ediliyor. Egzersiz programının ardından ise gıda takviyesi kullanan grupta kas yapısında güçlenme ve direnç artışı kaydedilmiş. Placebo kullanan gruptaki denekler ile aralarında gözle görülür farklılıklar bulunduğu belirtiliyor. Araştırmada sadece doğru gıda takviyesinin değil, doğru miktar egzersizle birleştirilmiş bir takviyenin yaşlılardaki kas erimesi hastalığına karşı ciddi bir çözüm olabileceği sonuç olarak sunulmuş.

  Bu araştırmanın raporu ‘PLOS ONE’ online jurnalinde bir bilimsel makale olarak bulunabilir.

  (xTR Haber Merkezi)

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et