• Kıl dönmesine ameliyatsız çözüm

  Kıl dönmesine ameliyatsız çözüm

  Kuyruk sokumu bölgesinde sık karşılaşılan ve genellikle 30’lu yaşlardaki erkeklerde görülen halk arasındaki ismiyle “Kıl Dönmesi” hastalığı, artık ameliyatsız da tedavi edilebiliyor. Kıl dönmesinin küçük bir sorun gibi görünmesine rağmen, kişinin yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlık olduğunu belirten Lokman Hekim Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Elif Nergiz Adıgüzel, her 100 hastadan 80-85’inin kıl dönmesi sorununu ortadan kaldıran “Kristalize Fenol” tedavi yöntemi ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.

  30’LU YAŞLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜR
  Kıl dönmesi genellikle 30’lu yaşlardaki genç erkeklerde ve kuyruk sokumunda görülen, küçük bir sorun gibi görünmesine rağmen, kişinin yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Kıl dönmesi kuyruk sokumunda ağrılara, akıntı, şişlik, koku, kanama, iltihaplanma ve kaşıntı gibi şikayetlere yol açar.
  HİJYEN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
  Kıl dönmesi aşırı terleme, kuyruk sokumu oluğunun dar ve derin olması, bölgede biriken tüylerin uzun süre kalması gibi nedenlerle ortaya çıkar. Ayrıca, uzun süre oturarak çalışmak, şişmanlık ve bölge hijyeninin kötü olması da rahatsızlığa zemin hazırlar.
  LAZER EPİLASYON YAPTIRILABİLİR
  Kıl dönmesinden korunmak için günlük duş alınması, kuyruk sokumu bölgesindeki kılların temizlenmesi ve gerekirse lazer epilasyon büyük önem taşıyor. Tedavide ise lokal bakım, banyolar, epilasyon, kristalize fenol uygulaması gibi ameliyat dışı yöntemleri iyi bilmek ve uygulamak gerekiyor. Vakaların bazıları ise, özellikle tekrarlamış vakalar ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilemeyecek kadar yaygın, geniş olabiliyor. Bu durumlarda hastalıklı dokunun çıkarılması; yani cerrahi müdahale zorunlu olabiliyor.
  KRİSTALİZE FENOL İŞLEMİ NEDİR?
  Kıl dönmesi hastalığın tedavi seçenekleri arasında cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler (Kristalize Fenol uygulaması) yer alır. Ameliyat sonrası, uzun süreli pansuman gereksinimi, anestezi uygulanması ,uzun süre iş gücü kaybı , ameliyata bağlı ağrı yaşanırken; kristalize fenol uygulanması sonrası bu dezavantajlardan hiç biri yaşanmaz. Hastalığın tekrar etme oranı her ikisinde de benzerdir
  EN SIK KILLANILAN YÖNTEM OLDU
  Fenol tedavisi, cerrahi dışı yöntemler içerisinde en sıklıkla kullanılandır. Bu yöntemde lokal anestezi altında ve steril koşullarda kıl dönmesinin bulunduğu sinüsler temizlenip, kıllardan arındırılıyor ve içleri iri naftalin kristallerine benzeyen kristalize fenolle dolduruluyor. Kristalize fenol, yarayı temizleme etkisi ile sinüslerin içlerini temizliyor ve bir iyileşme-kapanma sürecini başlatıyor.
  GÜNLÜK AKTİVİTELER DEVAM EDİYOR
  Ağrısız bir işlem olan bu uygulama ile hasta evine gönderiyor ve ertesi sabah banyo yapmasını öneriyoruz. Hastanın günlük aktivitelerine devam etmesinde, işe-okula gitmesinde bir sakınca bulunmuyor. Ameliyat sonrası oluşan ağrı bu tedavi yönteminde yaşanmıyor. Her 100 hastadan 80-85’i kristalize fenol uygulamasıyla kıl dönmesi sorunundan kurtuluyor.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et