• Lambda: Covid-19’un en son varyantı

  Lambda: Covid-19’un en son varyantı

  Şimdiye kadar 29 ülkede Lambda tespit edildi.

  Dünya Delta varyantı ile mücadele ederken yeni bir Covid-19 mutasyonu endişeleri artırmaya başladı. Lambda varyantı, çoğunlukla Güney Amerika ülkeleri olmak üzere birçok ülkede tespit edildi.

  Lambda varyantı ilk kez Aralık 2020’de Peru’da tanımlandı ive o günden beri 29 ülkede tespit edildi. Nisan 2021’den bu yana Peru’daki Covid-19 vakalarının yüzde 81’i Lambda varyantı ile ilişkilendirildi. Şili’de son 60 gün içinde bildirilen vakaların yaklaşık üçte birini Lambda oluşturuyor.

  Dünya Sağlık Örgütü, Lambda’yı 14 Haziran’dan itibaren dikkat edilmesi gereken varyantlar listesine almıştı. Buna göre, ortaya çıkan virüs bulaşabilirliği ve şiddetinin arttığını ve birden fazla ülkede halk sağlığı için bir risk oluşturabilecek bir potansiyel var.

  Peru ve Şili’de artan Lambda varyantı vakalarına rağmen, bulaşıclığı ya da etkisi hakkında yeterli bir veri bulunmuyor. Aşıların Lambda üzerindeki etkisi hakkında da henüz bir araştırma mevcut değil. Şili ve Peru’da yapılan erken araştırmalara göre Lambda varyantının daha bulaşıcı olduğunu ve Sinovac aşısının ortaya çıkardığı antikorlardan daha iyi kaçabildiğini gösteriyor.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et