• Neden sağlıklı atletler kalp rahatsızlığı yaşıyor?

  Neden sağlıklı atletler kalp rahatsızlığı yaşıyor?

  Danimarkalı futbolcu Christian Eriksen’in sahada yere yığılmasının ardından, görünüşte sağlıklı sporcuların neden kalp sorunları yaşadığı birçok insanın merak konusu oldu.

  Yaşanan hadisenin üstünden 4 gün geçmesine rağmen, henüz 29 yaşındaki futbolcunun neden kalp krizi geçirdiği bilinmiyor. Oyuncunun eski doktoru, Eriksen’in herhangi bir kalp sourunuyla ilgili bir geçmişi olmadığını söyledi.

  Pazartesi günü, yaşamının büyük bölümünü yüksek performanslı bir atlet olarak geçiren başka bir sporcu, Endonezyalı badmintoncu Markis Kido, 36 yaşında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Kido, 2008 Pekin Olimpiyatlarında erkekler çiftlerde altın madalya kazanmıştı. Sporcunun tansiyon hastası olduğu öğrenildi.

  Bu iki örnek, fiziksel yeteneklerinin zirvesinde olan sporcuların neden kalp sorunları yaşadıklarına dair soruları gündeme getirdi.

  Sahada meydana gelen ölümlerin çoğu kardiyak olaylarla ilgilidir. Ve bunların çoğu kardiyomiyopati veya doğuştan kalpte bir delikten kaynaklanır veya aritmi olabilir. Aritmi durumunda, kalp aniden hızlı veya çok yavaş atmaya başlar. Bunun dışında kalp sağlıklıdır.

  Çoğu zaman atletlerin sahada yığılması şiddetli egzersizle meydana gelen bir rahatsızlık olan aritmi ile ilgilidir. Kardiyomiyopatisi olan insanlar aritmiye yatkındır. Örnek olarak böyle insanlar 100 metre veya 400 metre koşarlarsa aritmileri hızlandırılır. Bu da ani ölüme neden olabilir. Halbuki kalp krizi genellikle önceki birkaç gün içinde size uyarı verir. İhmal edilirse, sahada kalp krizi geçirebilirsiniz.

  Ayrıca Covid-19 virüsü sporcuları kalpleriyle ilgili sorunlara karşı daha savunmasız hale getirdi. Covid-19, kalp hastalıklarını uzun vadede etkileyebilir. Miyokardit gibi. Normal, sağlıklı görünen bir insanın kalbinde enflamasyon olabilir. Bu durum, kalp yetmezliğine yol açabilecek kalp kasının zayıflığına neden olur. Dolayısıyla, Covid-19 nedeniyle sporcuların bu etkenler açısından değerlendirmek gerekir. Bir sporcunun doğuştan kalp rahatsızlığı olmayabilir, kardiyomiyopatisi olmayabilir ama Covid komplikasyonlara neden olabilir.

  CPR (yaşam desteği) eğitiminin önemi

  Danimarkalı futbolcunun hayatı, doktorların ve takım arkadaşlarının zamanında müdahalesi ile kurtuldu. Eriksen’e müdahale eden ilk oyunculardan biri olan Simon Kjaer’in takım arkadaşının solunum yolunu temizlediği söyleniyor. Doktorlar daha sonra futbolcuya kalp masajı ve defibrilatörden elektrik şoku ile uyguladı.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et