• Neurolink’in çip takılmış maymun videosu ortalığı karıştırdı.

  Neurolink’in çip takılmış maymun videosu ortalığı karıştırdı.

  Elon Musk’ın beyin-makine arayüzleri geliştirmeye odaklanan şirketi Neuralink, YouTube’da yalnızca zihnini kullanarak ekrandaki imleci gezen bir maymunu gösteren bir video yayınladı. Büyük ilgi gören video üzerine farklı tartışmalar sürüyor.

  Videonun isimsiz anlatıcısı, 9 yaşındaki bir makak maymunu olan Pager’a, videonun çekilmesinden yaklaşık altı hafta önce bir Neuralink implant takıldığını söylüyor. İlk olarak maymuna, metal bir pipetle verilen bir muz smoothie ödülü verilerek joystick ile video oyunları oynaması öğretilmiş. Bunu yaparken Neuralink cihazı, hangi nöronların ateşlediği hakkında bilgileri kaydettiği anlatılıyor. Esasen hangi bölgelerin ateşlendiğini kaydederek el hareketlerini tahmin etmeyi öğrendiği belirtiliyor. Kalıpları öğrendikten sonra, oynamak için kullanılan joystick Pager bilgisayarla bağlantısı kesiliyor. Maymun sadece zihnini kullanarak oyunu oynamaya devam ediyor gibi görünüyor. Yine hiçbir joystick olmadan bir Pong oyunu oynuyor.

  Pek çok çevreden bu videoya tepkiler gelmeye başladı. Bu tür bilimsel yayınların olağandışı olduğu; normalde, bunun gibi videolar, bilimsel dergilerde yayınlanan hakemli makaleler için tamamlayıcı malzemeler olması gerektiği hatırlatılıyor. Bu belgeler, diğer bilim adamları tarafından kontrol edilebilecek veriler içermesi gerekiyor. Bir maymunun beyin implantı kullanarak video oyunları oynayabileceği inandırıcı olabilir. Sonuçta felçli bir adam bira içmek için robot kolunu halen kullanabiliyor yani Neuralink beyin implantı olmadan da bu yapılabilir, deniliyor. 2006’da Matthew Nagle, dört günlük eğitimle benzer bir başarı elde ettiği hatırlatılıyor.

  Temmuz 2019’da Musk, bir maymunun beyni ve Neuralink implantıyla bir bilgisayarı zaten kontrol edebildiğini söyledi. O zamandan beri, domuzlarda Neuralink teknolojisinin tanıtımlarını gördük. Bugün Musk, Neuralink’in felçli bir kişinin başparmaklarını akıllı telefonda kullanan bir kişiden daha hızlı tweet atmasına izin verebileceğini tweetledi. Daha sonraki bir hedefin, bir sonraki tweetinde, beyindeki Sinir Bağlantılarından büyük vücut sinir kümelerindeki Sinir Bağlantılarına sinyaller göndermek, “böylece, örneğin belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesini sağlamak” olacağını söyledi.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et