• Pfizer aşısı şimdiye kadar virüsün varyantlarında sorun göstermiyor

  Pfizer aşısı şimdiye kadar virüsün varyantlarında sorun göstermiyor

  BioNTech’in kurucusu Dr. Uğur Şahin’e göre, geliştirdikleri aşı, verilere göre virüsün tüm varyantlarında etkili gözüküyor.

  Pfizer-BioNTech aşısının geliştiricilerinden Dr. Uğur Şahin, virüsün ortaya çıkan varyantlarının aşıyı yenmenin bir yolunu bulduğuna dair herhangi bir kanıt göstermediğini söylüyor.

  Ancak, bilim adamlarının COVID-19 virüsünün varyantları söz konusu olduğunda iki ana endişesi var. İlk endişe, varyantların daha yüksek bulaşıcılığa sahip olması ve bu nedenle salgını kontrol etmenin daha zor olmasıdır. İkinci endişe, varyantların potansiyel olarak mevcut bağışıklık yanıtlarından kaçabileceğidir.

  İkinci endişeyi gidermek için, BioNTech’in araştırma ekibi, aşının bireysel varyantlara karşı etkinliği üzerine testler yürütüyor. Şimdiye kadar veriler her tür varyant için gerçekten cesaret verici. Pfizer aşısının, yaygın varyantların hiçbirine karşı işe yaramayacağına dair herhangi bir kanıt yok.

  BioNTech ayrıca aşının, hamile kadınlara gösterebileceği olası riskleri araştırıyor. Araştırmalar çoğunlukla kadınların hamileliklerinin son 3 ayını kapsıyor.

  Sonuçlara göre ölüm riskinin arttığına dair bir gösterge olmasa da sonuçlar henüz erken verilere dayanıyor. Bu nedenle aşılanma ile ilgili kararın doktor nezdinde alınması doğru karar olacaktır.

  Dr. Uğur Şahin, farklı aşılardan farklı dozlar almak ile ilgili merak edilenler ile ilgili de konuştu. Dr. Şahin’e göre aşıların karıştırılmasının güvenli olduğunu gösteren veriler mevcut değil. Ancak, COVID-19 enfeksiyonundan kaynaklanan antikorlara sahip hastaların Pfizer-BioNTech aşısını yaptıktan sonra daha iyi koruma sağladığına dair kanıtlar var.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et