• Uykuya dalarken irkilmenin nedeni

  Uykuya dalarken irkilmenin nedeni

  Zor bir günün ardından yatağınıza geçip rahatlamak istersiniz. Huzurla uyuklarken, aniden kollarınız ve bacaklarınızda bir sarsılma hissiyle uyanırsınız. Vücudunuzda o anda neler olduğunu anlamaya çalışalım.

  Bu duruma hipnik sıçrama denir. Uykunun başlangıcı diyebiliriz. Uykuya dalarken, bu hissi bir sarsıntı gibi hissedersiniz. Bazıları bu durumu «düşüyormuş» hissine kapılmayla tanımlarlar.

  Korkulacak bir şey yok ve tamamıyla iyi huylu bir durum. Hatta, insanların yüzde 70’inde görüldüğünü söyleyebiliriz. Ancak, sağlığınıza dair ipuçları sunabilir.

  Uykusuz kalıyorsunuz

  Uykuya dalarken ani sıçramaların en yaygın nedeni uyku yoksunluğudur. Bu, yeteri kadar uzun veya yeteri kadar kaliteli uyku alamamanız olabilir.

  Kaliteli uykudan kasıt, onarıcı olan REM uykusudur. Fitness bileklikleri belirli doğrulukta uyku dönemlerini takip edebiliyor. Ayrıca, yeteri kadar REM uykusu alıp almadığınızı kendiniz de tespit edebilirsiniz. 7-9 saat boyunca yatakta olmanıza rağmen uykulu hissediyorsanız yeteri kadar REM aşamasına geçememişsiniz demektir.

  Uyku kalitesini artırmak mümkün

  Streslisiniz

  Duygusal ve mental stres de bu durumu tetikleyebilir. Doğrudan yatmaya geçmeden önce fiziksel ve zihinsel olarak rahatlatıcı aktiviteler yaparak huzur içinde uykuya dalabilirsiniz.

  Fazla kafein alıyorsunuz

  Kafein ve niktoin gibi uyarıcıların da hipnik sıçramalarla ilişkisi olduğu düşünülüyor. Günlük kafein tüketimini 400 mg altında tutmaya çalışın. Örnek olarak, bir bardak çay 50 mg ve bir bardak kahve 150 mg kafein içerir.

  Uyku apneniz var

  Hipnik sıçramalar uyanıklık ve uyku arasındaki geçiş sırasında meydana geldiğinden, uyku apneniz varsa, gece boyunca solunumda kısa süreli duraklamalarla işaretlenen ve birden fazla uyarılma ve uyanmaya neden olan bir durum varsa, bunların ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olabilir.

  Uyku apnesinin diğer belirti ve semptomlarıi uyku sırasında horlama veya nefes nefese kalma ve ayrıca gündüz aşırı uyku hali veya uyandığınızda baş ağrılarını içerir. Uyku apnesi tehlikeli bir durumdur. Bu semptomlardan birkaçına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et