• Uzmanlara göre 2021 yazında keneler can sıkabilir

  Uzmanlara göre 2021 yazında keneler can sıkabilir

  Her yaz duyduğumuz uyarılardan biri: Kenelere dikkat edin oluyor. Ancak 2021 yazında, uzmanlara göre geçen yıllardan daha dikkatli olunması gerekiyor.

  Uzmanlar 2021’de gelişen bir kene popülasyonu fark ettiklerini söylüyorlar. Ilıman kış ve iklim değişikliği nedeniyle bu sezon geçen yıla göre daha fazla kene görülüyor.

  Keneler özellikle nemde gelişirler. Sonuç olarak kışları daha yağışlı ve daha sıcak geçen bölgelerde bu yaz daha yüksek kene popülasyonu olacaktır.

  Eklem bacaklıların yaşam döngüsü kısa sürede tamamlanır ve hava çok soğuk, çok sıcak veya çok kuru olduğunda bir gelişim aşamasından diğerine geçmek uzun sürebilir. Ancak, yağışlı bir kış ve ılık sıcaklıklarla birlikte hızlı gelişime destek olur.

  Ayrıca bu haşerelerin kediler, köpekler ve kuşlarla şehir içine de taşınabileceklerini hatırlamak gerekir.

  Yaz aylarında artan pire ve keneye dikkat!

  Çoğu yetişkin kene, yaklaşık olarak elma çekirdeği büyüklüğünde, oval bir şekle sahiptir. Kanatları yoktur. Gri, beyaz, kahverengi, siyah, kırmızı, kahverengi veya sarı renklerde görünebilirler.

  Kene ısırıklarından korunmanın yollarından biri Kene kovucu spreyler kullanmaktır. Çimenlik alanlarda gezinirken açıkta kalan cilde uygulamak, ısırıkları önleyebilir.

  Doğada yürüyüşe çıkacaksanız, kenelerin bulunma olasılığı olan yeşillik alanlardan kaçınıp patika yolun ortasında yürüyebilirsiniz. Dışarıda geçirdiğiniz bir günün ardından, üzerinizde haşere taşıma ihtimaline karşı en fazla 2 saat içinde duş almaya çalışın. Ayrıca, bir ayna yardımıyla bütün vücudunuzu kontrol etmenizde fayda var.

  Her ihtimale karşı kıyafetlerinizi de yıkamalısınız. Çamaşır makinasını yüksek sıcaklık ayarında çalıştırmayı unutmayın. Kıyafetlerinizi yıkamak istemiyorsanız, yüksek ayarda kurulama makinasını çalıştırmak da kenelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

  Evinizde bahçeniz varsa bahçenizi kenelerden korumanız gerekiyor. Çimlerinizi düzenli olarak biçerseniz, dışarıyla bahçeniz arasında bariyer oluşturursanız tüm kene türlerinin varlığı azalacaktır.

  Eğer vücudunuza yapışmış bir kene bulursanız, kendiniz ilgilenemiyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna en yakın zamanda başvurmalısınız.

  Kendiniz yapabilirseniz, en yakın zamanda keneyi vücudunuzdan çıkarmalısınız:

  • İnce uçlu bir cımbız bulun.
  • Keneyi cildinize yakın kalacak şekilde tutun.
  • Sabit bir şekilde vücudunzdan çekin. Keneyi sıkmayın veya bükmeyin. Ağız parçalarının cildinizde kalmasına neden olur.
  • Isırık bölgesini ve ellerinizi alkol veya sabunla temizleyin.
  • Bazı semptomlar yaşama ihtimaline karşı keneyi daha sonra teste götürmek için kapalı bir kapta saklamanız gerekebilir.
  • Her şey yolundaysa haşereyi alkole atın veya bir bantla sıkıca sararak atın.
  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et