• Vitamin eksikliğinin 7 işareti

  Vitamin eksikliğinin 7 işareti

  Ruh halinizde, cildinizde veya enerji seviyelerinizde son zamanlarda değişiklikler fark ediyorsanız, vitamin eksikliğinin açık bir işareti olabilir.

  Her gün düzenli mutlivitamin aldığınızda muhtemelen güvende olduğunuzu düşünürsünüz. Ancak, vitamin eksiklikleri, her şeyi doğru yaptığınızı düşündüğünüzde bile sizi gizlice yakalayabilir.

  Sağlıklı, mükemmel dengelenmiş bir diyet, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri, mineralleri ve diğer besinleri almanın en iyi yoludur. Yine de elinizden gelenin en iyisini yapmanıza rağmen, bir vitamin eksikliğinin belirtilerini yaşamaya başlayabilirsiniz. Genellikle zar zor fark edilirler, ancak zamanla belirli vitaminlerin eksikliği sizin daha kötü hissetmenize neden olabilir.

  Bu durumları yaşıyorsanız, vücudunuz vitamin eksikliğini işaret ediyor olabilir.

  Topuk çatlakları

  Birkaç farklı faktör çatlak topuklara neden olabilir. Her gün terliklerle geçirdiğiniz yaz aylarında topuklarınızın çatlamasına neden olan bir enfeksiyonunuz olabilir. Ya da daha az bilinen başka bir neden olabilir.

  Çatlamış topuklar aslında birkaç vitamin eksikliğinin bir işareti olabilir. B3, C veya E vitaminlerinden yoksunsanız çatlaklar görmeye başlayabilirsiniz. Bu vitaminlerin üçü de cildinizin sağlıklı kalmasında rol oynar. Bu nedenle, az miktarda olduklarında vücudunuz topuklarınızdaki cildi nemlendirmek ve yumuşatmak için mücadele eder.

  C vitamini eksikliğiniz varsa, topuklarınızda kuru bir cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca iskorbüt belirtilerine de sahip olabilirsiniz.

  B3 vitamini eksikliğiniz varsa, pellagra adı verilen ve topukların çatlamasına neden olan bir durum geliştirebilirsiniz. Pellagra yalnızca ciddi bir B3 eksikliğiniz olduğunda ortaya çıkar, ancak deri döküntüsü, mide bulantısı veya ağız yaraları gibi başka semptomları da beraberinde getirir. Orta derecede B3 vitamini eksikliği kuru, tahriş olmuş veya kırmızı cilde neden olabilir.

  Çatlamış topukların yanı sıra kas zayıflığı, görme sorunları veya kuru, donuk cilt gibi semptomlara sahipseni E vitamini eksikliğiniz olabilir.

  Ruh halindeki değişimler

  Stres, PMS veya hormon değişimleri yaşamıyorsanız, ruh halinizdeki ani değişimlerin nedeni bir vitamin eksikliği olabilir.

  Belirli vitaminlerin, minerallerin ve besinlerin eksikliği, ruh hali değişimleri ve hatta zihinsel sağlık sorunları yaşama olasılığınızı artırabilir. Omega-3 yağ asitlerinin eksikliği, potansiyel olarak depresyon riskinizi artırabilir veya zaten depresyondaysanız semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. B vitamini ve magnezyum eksiklikleri de depresyonla ilişkilendirilmiştir. Omega-3, B vitamini ve magnezyum eksikliği, değişken ve öngörülemeyen ruh hallerini etkileyebilir.

  Diş eti kanaması

  Dişlerinizi fırçalarken diş etleriniz kanarsa, bunun en yaygın nedeni genellikle diş eti iltihabı veya diş eti hastalığıdır. Ancak sorununuz mutlaka diş etleriniz ile ilgili olmayabilir. Bazı durumlarda diş etleriniz C vitamini eksikliğinden dolayı kanıyor olabilir.

  Ciddi seviyede C vitamini eksikliği yaşıyorsanız, ağız sağlığınız etkilenmeye başlayabilir. İskorbütün ana semptomlarından biri diş eti kanamasıdır, ancak iskorbütün başlaması için bu vitaminin oldukça düşük olması gerekir. Bununla birlikte, iskorbüt tetikleyen seviyelerde olmasanız bile, yine de diş eti kanaması yaşayabilirsiniz.

  Hafif bir C vitamini eksikliği bile diş eti kanaması riskinizi artırabilir. Kan dolaşımınızdaki biraz düşük C vitamini seviyeleri, nazikçe incelenseler bile diş etlerinin kanamasına neden olabilir.

  Sarı dolmalık biber, borokoli, çilek, lahana ve domates C vitamini açısından zengin kaynaklardır.

  Saç dokusunda değişimler

  Saçınızda bir değişim farkediyorsanız, almanız gereken birkaç besin olabilir. Genellikle saçtaki değişiklikler, folik asit alımını artırmanızı, daha fazla B12 veya B6 vitamini almanızı veya demir alımınızı artırmanız gerektiğini işaret ediyor olabilir. Tüm bu besinler kan dolaşımında rol oynar ve vücudunuzun alyuvarları aracılığıyla kafa derinize oksijen vermesine yardımcı olur. Saç deriniz yeterince oksijen almıyorsa, saçlarınız tehlikede olabilir.

  Saçlarınızda incelme olduğunu fark ettiyseniz, D vitamini ve demir alımına dikkat etmelisiniz. Bu iki besin eksikliği saçın büyümesini yavaşlatır ve saçlarınız incelir.

  Görme bozukluğu

  A, C ve E vitaminleri göz sağlığı ve iyi bir görüşte kilit rol oynarlar. Bunlardan herhangi birinin yoksunluğu, görme yeteneğinizde ani veya kademeli değişikliklerle kendini gösterir. A vitamini eksikliği, gece veya düşük ışıkta görme güçlüğüne neden olan kseroftalmi adı verilen bir duruma neden olabilir. Ayrıca, gözyaşı kanallarınızı ve gözlerinizi de kurutabilir.

  C ve E vitaminleriniz düşük olduğunda, gözlerinizi sağlıklı tutabilecek koruyucu antioksidanlardan yoksun olursunuz. Bu vitaminlerdeki eksiklik, katarakt gibi durumlar için riskinizi artırabilir. C ve E vitamini seviyeleriniz düştükçe vizyonunuz anında değişmeyebilir, ancak zamanla olumsuz etkiler görebilirsiniz.

  Yorgunluk

  Çok sayıda rahatsızlık ve hastalık yorgunluğa neden olur, bu da sizi sürekli yorgunluk ve bitkinlik duygularıyla baş başa bırakır. Ancak, yorgunluğun altında bir hastalık yoksa muhtemelen demir eksikliği vardır.

  Demir, vücudunuza oksijeni taşıyan ve onu kaslarınıza ulaştıran hemoglobin oluşturulmasına yardımcı olur. Yeterli miktarda hemoglobin olmadan kalbiniz fazladan çalışmak zorunda kalır, bu da sizi fazladan yorgun hissetmenize neden olabilir.

  Kas spazmı ve kramplar

  Spazm ve krampların yaptığınız bir egzersiz nedeniyle veya bir sağlık sorunu olmadığını nasıl anlarsınız? Kollarda, bacaklarda veya ayaklarda güçsüzlük veya karıncalanma gibi hisler yaşıyorsanız, muhtemelen az kalsiyum alıyorsunuzdur.

  Kalsiyum eksiklikleri, damarlarınız ve bazı hormonlarla birlikte kaslarınızın nasıl çalıştığını etkileyebilir. Uzun süre kalsiyum eksikliği yaşarsanız, düşük kemik yoğunluğuna sahip olabilirsiniz. Bu da, osteoporoz ve kemik sağlığınızı etkileyen diğer sorunları getirebilir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et